אקסקל » Материалы за 28.12.2011

"בין רציפות ותמורה: הנהגת הקהילה היהודית בטהראן, איראן"

"כל מקום שיש בו עדה מישראל, צריך להכין בו בית שייכנסו בו לתפילה בכל עת תפילה, ומקום זה נקרא בית הכנסת. וכופין בני העיר זה את זה לבנות להם בית כנסת ולקנות להם ספר תורה נביאים כתובים". (משנה לרמב"ם, הלכות תפילה, פרק יא, הלכה א).

הקהילה היהודית על מוסדותיה, דפוסי הנהגתה ודרכי פעולתה היא תופעת יסוד בחיי עם ישראל בכל התפוצות החל מתקופת בית שני. מחקרים רבים הוקדשו לדיון בהנהגת הקהילות היהודיות ולאופן ארגונן בארצות השונות מול השלטונות המקומיים ובינן לבין עצמן. הנהגת קהילת יהודי טהראן, בירת איראן, במהלך המאות ה-19 וה-20 (עד למלחמת העולם השנייה) - נושא זה נחקר עד כה באופן מצומצם, על אף חשיבותה הרבה של ההנהגה היהודית לחיי הקהילות היהודיות באיראן.

עמדות ותגובות של רבנים וראשי קהל באיראן כלפי ההשפעה המערבית במאה ה-19

המאה ה-19 מהווה תקופה חשובה וקריטית בתולדות יהודי איראן בעת החדשה. מרבית הקהילות והיישובים היהודיים במדינה רחבת ידיים זו סבלו מהגבלות ואפליות משפטיות, סוציו-אקונומיות, אזרחיות ודתיות. הגבלות אלה, אשר היו מעוגנות ברובן בהלכה ובמסורת השיעית, השפיעו לרעה על כל תחומי החיים, הפעילות והיצירה בקהילות השונות. להגבלות אלה נוספו היעדר ביטחון פיסי, פגיעות בנפש וברכוש והתקפות ופוגרומים מצד חלקים ואלמנטים שונים מקרב האוכלוסייה, היו חשופים למצוקות ופגיעות שנבעו מההיסטוריה ומתנאי החיים הייחודיים באיראן בתקופה זו (בין אלה היו מחלות אפידמיות, תקופות של רעב המוני, תנודות ומשברים כלכליים ובמיוחד מערכת שלטונית ואדמיניסטרטיבית מיושנת, שרירותית ולרוב שרירותית ומושחתת).

היהודים באיראן בין המלוכה הפהלווית והרפובליקה האסלאמית

במאתיים השנים האחרונות נעה ההגות הפוליטית באיראן בין קטבים מנוגדים, תוך חיפוש מתמיד אחר דרך נאותה להתמודדות עם אתגר המודרניזם המערבי. מדבקות בדוקטרינה האסלאמית-שיעית, שעיצבה את ההגות האיראנית עד שלהי המאה השמונה-עשרה, עברה המדינה תהליך הדרגתי של התמערבות, אשר הואץ תחת שלטון בית פהלווי (1979-1925) והגיע לשיאו בעת "המהפכה הלבנה"(מ-1963). מאוחר יותר פנתה איראן לתהליך של אסלאמיזציה בעקבות המהפכה האסלאמית (1979). המהפכה האסלאמית, יש להדגיש, לא היוותה רק שינוי בדפוסי הממשל, אלא נועדה להיות מהפכה בכל תחומי החיים של המדינה ואסלאמית באופייה ובמגמותיה. ב-26 שנות המשטר האסלאמי, אכן הניבה המהפכה שינוי דרמטי במדיניות הפנים ובקשרי החוץ של איראן. לשינוי זה היו השלכות מרחיקות לכת גם על המיעוטים—האתניים והדתיים—ובכלל זה על היהודים באיראן.
חדשות קהילה קווקזית

לוח שנה

«    דצמבר 2011    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31