אקסקל » Материалы за דצמבר 2011 года

מתכוני מאכלים מסורתיים של יהודי קווקז

מתכוני מאכלים מסורתיים של יהודי קווקז
בימי הקיץ נעשו הבישולים בחצרות ובימי החורף בתוך הבית. בתקרת הגג הייתה ארובה ממנה יצאו העשן והריחות שנדפו מהבישולים השונים.
חומרי הבעירה היו מעצים וזרדים שאספו היהודים בסביבתם. הלחם נאפה בתנור מיוחד ודמה לפיתות עגולות וגדולות, מרוחות מבחוץ בביצה ועליהן מפזרים גם שומשומים. לחם זה נשאר לתקופה ארוכה. התפריט נקבע מראש ושונה מדי יום. נלמדו מאכלים גם מהשכנים.

יהודים איראניים בירושלים העות'מאנית

יהודים איראניים שעלו לירושלים בסוף המאה הי"ט ובתחילת המאה העשרים הקימו מפעל מרשים ומגוון של תרגום והוצאה לאור. מסקירה קצרה של העליות האיראניות השונות לירושלים עולה תמונה מעניינת של מודעות לשפות תורכיות שונות.

כיבוד אורחים - חיי המשפחה אצל היהודים ההרריים

עבור יהודי קווקז הכנסת אורחים היא חוק ומשפט מימי קדם. כבוד גדול הוא לכבד ולארח. היהודים ההרריים מייעדים עבור האורח חדר מיוחד שהוא המפואר ביותר בבית. הכנסת האורחים חמה ולבבית והיא לפי כל כללי המסורת. ברוב הישובים, הנשים רוחצות את רגלי האורח; דבר הנחשב בעיניהן לכבוד גדול השמור לאורחים ולשליחים שבאו מארץ הקודש (רחיצת הרגלים היא מעשה המזכיר את אברהם אבינו עם המלאכים). מנער ועד זקן, יעמדו לכבוד האורח עד שבתו. נהוג שאם אב המשפחה עולה לתורה, יעמדו בניו עד שובו למקומו וינשקו את ידיו. רק לאחר שישב, ישבו גם הם.

השכונה היהודית בטהראן, כפי שהכרתיה \ מנשה אמיר

נולדתי בסימטה הראשית של השכונה היהודית בטהראן, שהיתה סמל של עוני ועזובה. בגיל 19, לפני שעזבתי את איראן לעלייה לישראל, חזרתי לשכונה לביקור פרידה וצילמתי את סימטאותיה ובנייניה הנוטים ליפול.

עוד לפני היוולדי, היהודים התחילו לעזוב את השכונה ולעבור לאיזורים המפותחים והעשירים של העיר; וזאת הודות לפריחה הכלכלית שלאחר מלחמת העולם השנייה והחופש שהוענק ליהודים הודות לחיזוק השלטון המרכזי.
30 дек 2011 | חדשות » יהודי מרוקו

הרמב"ם והאסלאם

ר' משה בן מימון [להלן רמב"ם], איש ההלכה, מנהיג הציבור והפילוסוף הגדול, היה לאורך כל חייו (1204-1138) בן עולם האסלאם. החל בשחר ימיו בקורדובה, בירתה של ספרד המוסלמית, ועד להשתקעותו בפוסטאט-קהיר, בירתה של הסולטאנות האיובית, ספג רמב"ם רבות מן התרבות המוסלמית והשתלב בענפי מדע שהיו חלק בלתי נפרד מתרבות זו.

חיי המשפחה אצל היהודים ההרריים

משפחות של יהודים הרריים הן משפחות מרובות ילדים; אין הם מסתפקים בילד אחד או שנים, הם חולקים כבוד למרבה בילדים. אישה עקרה מקנה לבעלה זכות לגרשה ולישא אישה אחרת במקומה.

אישה שיולדת רק בנות נקראת גם היא אישה עקרה, הבן חשוב להם כדי שיאמר קדיש בבוא העת. בן זכר חשוב כיוון שהוא עוזר לאבי המשפחה בעבודת השדה.

הנישואים נערכים כידוע בגיל צעיר וזה מביא בעקבותיו חיכוכים ומריבות בגלל אי התאמה בין בני הזוג. המריבות מביאות בעקבותיהן לגט.
30 дек 2011 | חדשות » יהודי מרוקו

רבי יהודה הלוי - בין הגות לשירה

החוקרים הראשונים של מדעי היהדות כבר הצביעו על קשרים בין הגותו של רבי יהודה הלוי לשירתו ובין הגותו ושירתו להגות ולספרות המחשבה של בני תקופתו. חוקרים בני העת החדשה מצאו בשירת הלוי ובהגותו הד להשקפתם הפילוסופית, כך הם תרגומיו של פרנץ רוזנצווייג לתשעים ותשעה שירים משירי ריה"ל, וכך הם עיוניהם של יצחק היינמן ושל דויד קאופמן במבחר משיריו.
30 дек 2011 | חדשות » יהודי מרוקו

תרומת מגורשי ספרד ליהדות מרוקו

עם הגירוש בשנת רנ"ב (1492), התחיל להגיע למארוקו זרם הפליטים מספרד ומפורטוגאל, והוא נמשך עד לסביבות שנת הר"ס (1500). חלק ניכר מהמגורשים התיישבו בעיר פאס, כדברי עד ראיה: "ונתאספו שמה כל העדרים יחד גדולים וקטנים חכמים ונבונים". העדפתם את פאס נבעה מהיותה עיר מרכזית בתקופה זו, בעלת חשיבות כלכלית ומדינית. על כך נוסף יחסו החם והאוהד למגורשים של המלך מולאי מוחמד אשיך, הראשון למלכי פאס מבית ואטאס (1505-1472), אשר פאס שימשה עיר בירתו. יחס זה חיזק את תחושת בטחונם של המגורשים, ולכן העדיפו רבים מהם לגור בתוכה. למרות העזרה בקליטתם שקיבלו המגורשים מאחיהם התושבים ומהשלטונות, לא שפר גורלם, ובשנים הראשונות, עד לשנת הרנ"ח...

דבריו של ח"כ יולי אדלשטיין בערב עיון לכבוד השקת הספר "יהודים הרריים - קווקז"

דבריו של ח"כ יולי אדלשטיין בערב עיון לכבוד השקת הספר "יהודים הרריים - קווקז"
ערב טוב, חג חנוכה שמח לכולנו, אני מברך את חברי לשולחן הנשיאות: ד"ר שמעון אחיון, פרופ' שפירא, ד"ר עידן, ידידי יעקב בר-שמעון וכל שאר מארגנים והמרצים בכנס הזה.

אני כאן, מטבע הדברים לא לצורך ניתוחים שנהוג לעשות כאן, זאת נשאיר למומחים שתכף יופיעו ליד המיקרופון הזה, אלא יותר לעניין הברכות. אני רוצה לציין את החשיבות של פעילות "מרכז דהאן" בנושא של הגברת התודעה והגברת הידע בתולדות קהילות ישראל, ואני אפילו לא אנסה לקבוע, לא אנסה לשפוט מה הזווית החשובה לנושא הזה. אני יכול להציג כל מיני זוויות מבלי להכריע מה בדיוק חשוב ואיזו מהן חשובה יותר.

מפגשים בין יהודים דוברי פרסית-יהודית בעת החדשה

מפגשים אלה התרחשו בארצות הנ"ל בשל קרבתן הגאוגרפית של הקהילות אלו לאלו, ובירושלים בעקבות העליות משם לארץ ישראל בשלהי המאה הי"ט. בזכות אותם מפגשים נשמר הקיום היהודי במיוחד בקרב הקהילות באסיה התיכונה (אפגניסתאן, בוכארה ומשהד) והתקיימה השפעה הדדית בתחום הלשון, הספרות היהודית-פרסית, חיי החברה והכלכלה ומסירות נפש של בני קהילות אלה למען שמירת הקיום היהודי של הקהילות הסמוכות בתקופות משבר שונות
חדשות קהילה קווקזית

לוח שנה

«    דצמבר 2011    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31