אקסקל » Материалы за ינואר 2012 года

מדיניותה ופעילותה של ממשלת ישראל למען התפוצה היהודית באירן ערב עליית חומייני לשלטון ולאחריה

מדינת ישראל, כמדינתו של העם היהודי, רואה עצמה כגורם המרכזי והחשוב בעולם היהודי בתחום הגשת סיוע ועזרה פיסית ורוחנית ליהודי התפוצות, והעלאתם לארץ ישראל . מאז הקמת מדינת היהודים מדיניותה של ממשלת ישראל בתחום יחסי מדינה-תפוצה הושתתה על שני יסודות. הראשון, מימוש יעדיה המדינתיים-כלכליים בזירה הבינלאומית. השני, הדאגה לקהילות היהודיות. יחסי מדינה-תפוצה הנם מורכבים ורבי משמעות ביחס לאופייה ומהותה של מדיניות החוץ של המדינה, וכמו-כן ביחס למהותם של היחסים הבינלאומיים המושפעים במידה רבה מעצם קיומה של התפוצה במערכת זו.

יו"ר הקואליציה אלקין מברך על החלטת בג"ץ

יו"ר הקואליציה, ח"כ אלקין ברך על החלטת בג"צ: "שמח שהרוב בבית המשפט העליון שמר על השכל הישר והתייצב מאחורי האמירה שזכויות האדם לא צריכות להפוך למרשם להתאבדות לאומית. עם זאת, אני מוטרד מכך שכמעט מחצית משופטי בית המשפט העליון סברו שניתן לפתוח את שערי ישראל בפני עשרות אלפי פלסטיניים והיו מוכנים לשלול מהמדינה זכות בסיסית להתמודד עם ניסיון של שיבת פליטים זוחלת באמצעות נישואים פיקטיביים. משעשע לראות איך כל אותם אנשים שבשבועות האחרונים תקפו אותי ללא הרף על עצם הרעיונות לשינוי לגיטימי בשיטת הבחירה של השופטים לבית המשפט העליון, היום מרשים לעצמם להשתלח בצורה שלוחת רסן בפסק דין שבג"ץ הוציא מתחת ידו".

דוד רותם: "ביטול נסיעות החינם של חיילים - חוצפה ואטימות'"

יו"ר ועדת החוקה ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו:"הבחירה של שר הביטחון לקצץ בתקציב משרדו דווקא על גבם של חיילים החוזרים הביתה מבסיסם, היא חוצפה ואטימות הפוגעת באלה התורמים באמת לבטחון המדינה."

אביגדור ליברמן יוצא לביקור בפולין

אביגדור ליברמן יוצא לביקור בפולין
שר החוץ וסגן ראש הממשלה, אביגדור ליברמן, יוצא היום לביקור בפולין.

השר ליברמן יפגש בוורשה עם שר החוץ של פולין, רדוסלאו שיקורסקי (RADOSLAW SIKORSKI), עם סגן ראש הממשלה ושר הכלכלה, ולדמר פבלק (WALDMER PAWLAK) עם שר ההגנה, תומאש שימוניאק (TOMASZ SIEMONIAK), ליברמן יקיים תדרוך לועדת החוץ עם יו"ר ועדת החוץ של הפרלמנט ("סיים"), גז'יגוש יוליוש סחטינה (JULIUSZ GRZEGORZ SCHETYNA) ועם יו"ר ועדת החוץ של הסנאט, ולודז'ימייז' צ'ימושביץ (WLODZIMIERZ CIMOSZEWICZ) כמו כן, יתקיימו פגישות נוספות.
16 янв 2012 | חדשות » חדשות בארץ

חוק חדש מאפשר לצבור את יתרת חבילות הגלישה בחו"ל

חוק חדש מאפשר לצבור את יתרת חבילות הגלישה בחו"ל
ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום ( א') את הצעת החוק של יו"ר וועדת החינוך, התרבות והספורט, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) המחייבת את חברות הסלולר לאפשר ללקוחותיהן לצבור את יתרת חבילות הגלישה הסלולרית בחו"ל שרכשו ולא ניצלו. מבדיקה שנערכה עולה כי בשלוש חברות הסלולר הגדולות תקפות חבילות הגלישה למשך פרק זמן מוגבל הנע בין ארבעה לשלושים ימים מרגע ההצטרפות וההפעלה.

שילוב מורשת יהדות המזרח בחינוך הדתי

המרכז לשילוב מורשת יהדות המזרח פועל זה כשלושה עשורים בתוך מערכת החינוך ויוזם תכניות בתחום החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי בתחום מורשת יהודי המזרח. בעידן שבו התרבות הישראלית עדיין בשלבי התהוות, פועל המרכז להפוך את תרבותם של יהודי המזרח לחלק מנכסי צאן ברזל של התרבות הנוצרת בארץ ישראל.
16 янв 2012 | חדשות » יהודי מרוקו

המלשינות והמסירה בקהילות מרוקו במאות ה16-19 לאור המציאות במרוקו ולאור תופעות אלו בספרד הנוצרית

בעיות המלשינות והמסירה בקהילות מרוקו לאחר גרוש ספרד ועד ראשית המאה הי"ט ניכרו במיוחד בתקופות של חוסר יציבות, שהייתה מנת חלקם של יהודי מרוקו במשך מאות שנים ושסבלו מריבוי מקרים של שוד ורצח, מגפות, שנות בצורת ובעיקר סבלו מעושק השלטונות . מצד אחד הייתה המסירה גורמת במישרין לסיכון הזולת או רכושו ומצד שני, זו הגורמת בעקיפין לסיכון, בעיקר על-ידי הצבעה בעל-פה בכתב או בתנועה על מקום הימצאו של אדם או רכוש מבוקש, או הזדקקות לשררה ולערכאות להשגת תועלת כלשהי. בנוסף על כך, היו גם מקרי מסירה שנעשו בידי בעל תפקיד ציבורי בקהילה מתוקף תפקידו או לאו. בדרך כלל רווחה מסירה ללא אונס כלשהו שמטרתה להזיק לזולת או לרכושו.
16 янв 2012 | חדשות » יהודי מרוקו

מפעלי הרווחה של היעב"ץ לאור אגרותיו

ר' יעקב אבן צור (להלן: יעב"ץ) (פאס, תל"ג 1673-תק"ג 1752) מגדולי חכמי ישראל במרוקו היה, ושימש בדיינות כארבעים שנה בעירו פאס, וכעשור שנים במכנאס ובתיטואן. חייו האישיים היו רצופי תלאות. הוא שכל, לא עלינו, שישה-עשר מילדיו ורק בן אחד נותר בחיים.
16 янв 2012 | חדשות » יהודי מרוקו

"הנסיך ראובני" לדוד ברגלסון

מחזהו של דוד ברגלסון "הנסיך ראובני" נכתב בשלהי מלחה"ע השנייה ביידיש עבור תיאטרון היידיש הממלכתי בהנהלת שלמה מיכואלס. הייתה זו תגובה בלתי-שגרתית לצורך הרפרטוארי ב"מחזות פטריוטיים", אך ברגלסון בחר כאן דווקא לפנות לאירועי תחילת המאה ה-16 בהשתתפות דוד ראובני ושלמה מלכו, בשילוב דמותו של ר' אמנון ממגנצא כסמל הרוח שלא נשברה. מחזה זה דן בהרחבה במצבם של האנוסים בספרד ופורטוגל כפרפראזה למצב יהודי מזרח אירופה בעת מלחה"ע השנייה והשואה.

500 למנורה: נחשפו תוצאות סקר הענק שנערך בקרב יוצאי בוכרה

לראשונה בתולדות הקהילה הבוכרית, נערך סקר ענק ומקיף בו השתתפו מעל 1,400 נשאלים, כאחוז מכלל האוכלוסייה הבוכרית בישראל. בשל מספרם הגדול של המשתתפים, הנתונים בסקר שלפניכם מהווים אינדיקציה מוחשית יותר מסקר רגיל. במסגרת הסקר ביקשנו לבדוק מספר דברים: רמת החיבור והזיקה של בני העדה לקהילה, החיבור שלהם לקונגרס ולפעילותו וכן הקשר עם העיתון מנורה. התוצאות המפתיעות לפניכם.
חדשות קהילה קווקזית

לוח שנה

«    ינואר 2012    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31