500 למנורה: נחשפו תוצאות סקר הענק שנערך בקרב יוצאי בוכרה

לראשונה בתולדות הקהילה הבוכרית, נערך סקר ענק ומקיף בו השתתפו מעל 1,400 נשאלים, כאחוז מכלל האוכלוסייה הבוכרית בישראל. בשל מספרם הגדול של המשתתפים, הנתונים בסקר שלפניכם מהווים אינדיקציה מוחשית יותר מסקר רגיל. במסגרת הסקר ביקשנו לבדוק מספר דברים: רמת החיבור והזיקה של בני העדה לקהילה, החיבור שלהם לקונגרס ולפעילותו וכן הקשר עם העיתון מנורה. התוצאות המפתיעות לפניכם.

מפגשים בין יהודים דוברי פרסית-יהודית בעת החדשה

מפגשים אלה התרחשו בארצות הנ"ל בשל קרבתן הגאוגרפית של הקהילות אלו לאלו, ובירושלים בעקבות העליות משם לארץ ישראל בשלהי המאה הי"ט. בזכות אותם מפגשים נשמר הקיום היהודי במיוחד בקרב הקהילות באסיה התיכונה (אפגניסתאן, בוכארה ומשהד) והתקיימה השפעה הדדית בתחום הלשון, הספרות היהודית-פרסית, חיי החברה והכלכלה ומסירות נפש של בני קהילות אלה למען שמירת הקיום היהודי של הקהילות הסמוכות בתקופות משבר שונות

יהודים בוכרים : יהדות בוכרה - סקירה היסטורית

יהודים בוכרים : יהדות בוכרה - סקירה היסטורית
רוב היהודים הבוכרים חיים בישראל, ארה"ב וגם במרכז אסיה(בעיקר באוזבקיסטן וקירגיזסטן).
מבחינה לשונית ותרבותית , היהודים הבוכרים הכי דומים וקרובים ליהודי איראן ואפגניסטן. השם "יהודים בוכרים" מקורו בעיר בוכרה , עיר הבירה של האמירות הבוכרית, שם חיו רוב היהודים הבוכרים במאה ה-19. הבוכרים קראו לעצמם "ישראל" או "יהודי" ואילו המקומיים קראו להם Jugur. הם כונו ברוסית "Бухарские Евреи" –יהודים בוכרים, "Tuzemnye" – מקומיים, ילידים, "Среднеазиатские Евреи" – יהודי מרכז אסיה.

קהילת יהודי בוכרה בירושלים - העלייה מבוכרה

קהילת יהודי בוכרה בירושלים - העלייה מבוכרהעד פרוץ מלחמת העולם הראשונה התיישבו בארץ ישראל כ-1,500 יהודים מבוכרה. אפשר לציין בהקשר זה שלושה שלבים או שלוש תקופות :
1. עלייה לרגל בלי השתקעות - משנות העשרים של המאה ה-19 עד שנת תרכ"ח (1868), כאשר אסיה התיכונה נכבשה בידי הרוסים. בתקופה זו עלו מעטים, בעיקר עשירים, שביקשו לקיים את מצוות העלייה לרגל למקומות הקדושים ולהשתטח על קברי צדיקים בארץ ישראל. עולים אלה שבו ברובם לארץ מוצאם לאחר שביקרו בארץ. המסע ארך בין ארבעה לשישה חודשים, והיה מסוכן מאוד. לא כל מי שיצא מבוכרה לארץ בתקופה זו הגיע למחוז חפצו.

עשרות ילקוטים עם ערכות חזרה לבית הספר חולקו ע"י הקונגרס בוכרים

עשרות ילקוטים עם ערכות חזרה לבית הספר חולקו ע"י הקונגרס בוכרים ישנם ילדים רבים שהחזרה לבית הספר לא מהווה עבורם מקור לשמחה. לא בשל העובדה שמדובר בילדים המתקשים בלימודים, אלא לעיתים, דווקא בגלל שהם לחוצים מאין ישיגו ילקוט ומכשירי כתיבה, מי מדבר על ספרי לימוד...
גם השנה, חילקה מחלקת הרווחה של הקונגרס עשרות ילקוטים מאובזרים לילדי משפחות מצוקה ומשפחות ברוכות הזקוקות לסיוע. במהלך הקיץ, קיבלו ילדים רבים גם קייטנות קיץ והשתתפות חנם במועדוניות ע"מ לאפשר גם להם קיץ רגוע, מלא תוכן וערכים ולא בזבוז זמן ברחובות.
חדשות קהילה קווקזית

לוח שנה

«    מאי 2014    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31