אקסקל » חדשות » יהודי איראן‎ » אהבת ציון בשירתו של הרב מנחם שמואל הלוי, אלול תרמ"ד – י"ט שבט ת"ש (1884-1940)


אהבת ציון בשירתו של הרב מנחם שמואל הלוי, אלול תרמ"ד – י"ט שבט ת"ש (1884-1940)


"חשתי ולא התמהמהתי כי לא נכזבה תוחלתי
לשוב לארץ מולדתי מגדל דויד היא עיר ציון"

רבי מנחם שמואל הלוי, המכונה כמו כן בשם מולה מנחם, נולד בהמדאן ב1884 למשפחת שושלת רבנים מכובדת. אביו, הרב שמואל בן אליהו הלוי, היה רב ושופט הקהילה היהודית בהמדאן .מנחם ואחיו יעקב חונכו במדעי יהדות בישיבת אביהם "מנחת שמואל". ב1900 כאשר נוסד בית הספר "כל ישראל חברים", כי"ח, בהמדאן, מנחם שהראה עניין גם בלימודים מערביים, נרשם ולמד שם צרפתית. ב1904, הוא כבר מלמד צרפתית ועברית באליאנס הישראלית, וב1910 הוא מגיע לכהן כמנהל ביה"ס. הוא גם עובד כמורה פרטי לילדי המוסלמים העשירים. יותר מאוחר, מנחם מתמנה כרב הקהילה היהודית בהמדאן, וכמו כן כנציג היהודים בעירייה.

בסוף המאה ה19, היהודים בהמדאן סבלו מהפליה דתית ופחיתות כבוד תחת שלטון השיעיים. למרות הבטחות חוזרות , בהשפעת ארצות המערב, שההתעללות תיפסק, אנו נוכחים שוב ושוב בהשפלה מחודשת נגד היהודים. הרב מנחם נלחם נגד הפלית היהודים לרעה, אך היה לו ברור כי הפתרון היחיד לבעיית יהודי פרס הייתה הציונות ושיבת ציון.

כדי להלחם בהתבוללות עם הבהאיים והמוסלמים, ובכדי לנטוע את אהבת ציון בלב יהודי המדאן, הרב מנחם הלוי מייסד עם אחרים מהקהילה את חברת "חובבי ישורון" ואת חברת "מעוררי ישנים". שתי החברות דגלו בפילוסופיה הציונית, בלימוד השפה העברית, באהבת ארץ ישראל, ובלימוד התורה.

אחרי הצהרת בלפור ב1917, הוא מייסד בהמדאן את ההסתדרות הציונית המקומית. הוא מרצה בבתי הכנסיות כדי לשכנע את יהודי המקום שמקורם הוא ארץ האבות, ציון, היא ישראל. כוח דיבורו הכן שידל רבים לעלות לציון. מתלהב ממנו ראובן קשאני:

"הרב מוסי מנחם היה נואם בחסד עליון וזכיתי לשמוע אותו פעמים אחדות, ולעולם לא אשכח את הקינות, שהיה קורא בליל תשעה באב בנעימה פרסית רוויית כאב וצער, ומי לא הוריד דמעות בשמעו את דבריו תוך כדי בכייה על חרבן המקדש וגלות השכינה. במבט לאחור... ואפשר לומר בדרך המימרא: מי שלא שמע את הרב מוסי מנחם מקונן על החורבן לא שמע קינות מימיו."

חוזר ואומר חנינא מזרחי:

"ברב מנחם ז"ל הייתה מזיגה נאה מחכמת ישראל ומתרבות אירופה.... בדברים חוצבים להבות אש דת ובכוחות איתנים של דברן בחסד עליון ידע לרתק את קהל שומעיו המרובים ולהביאם לידי התלהבות דתית עליונה. דומיית מות שררה בין קהל עדתו כאשר נשא הרב מנחם לוי ז"ל את מדברותיו הנשגבים".

ב1923 הוא חתום עם הציוני המפרסם שלמה כהן צדק על זיכרון הנשלח לקונגרס הציוני ה13, מהוועד הציוני באירן, בו הם קובלים על ההפליות וההתעללות בפרס נגד היהודים. באותה שנה, ב1923, הרב מנחם שמואל הלוי עולה עם משפחתו ומשפחות רבות נוספות עימו לציון, אליה כמה כל שנותיו בגלות פרס. עבודתו הציונית נמשכת גם בארץ הקדש. הוא נשלח כשליח ועד הספרדים להרבה ארצות העולם, להחזיר נשמות יהודיות לציון ולאסוף כסף לבנין הארץ. בנוסף, הוא מייסד תלמוד תורה לילדים, רובם עניים, בבוכרים ירושלים, בו הוא מתיר גם לבנות ללמוד.

הציונות שלו היא אידיאליסטית ומעשית כאחת; אידיאליסטית כמו שהיא מתבטאת בשיריו ומעשית כמו שמעידים מעשיו. ב1902, ביום השנה ה35 לתנועת המזרחי הוא כותב את שירו "שיבת ציון" בו הוא מביע את אהבתו העמוקה לציון. מאוחר יותר ב1921, הוא כותב עוד 8 שירים כמו "שיר הגאולה" בשבחה של ארץ הקדש בספר זמירות ישראל. הספר מכיל כמו כן את השיר השלם של תקוותינו ע"י אימבר עם תרגום לפרסית, וכן נשמת כל חי בתרגום לפרסית באותיות עבריות.

בשיריו כמו בחייו, ציון היא אהבתו, ציון היא אמו, ציון היא בתו, ציון היא ארץ הקדש התנכית ממנה הוגלה עם ישראל ואליה תחזור שארית ישראל אחרי גלותה, לפי חזיונות הנביאים. אהבתו לציון היא לאומית ודתית כאחת. ציון היא שעלי האדמה שהובטחו לעם הבחירה, וכמו כן האומה אליה כמהו נפשות הנודדים בגלות ואליה עלו הציונים עם הצהרת בלפור, ב1917 . במקביל ציון היא ירושלים עיר הקדש. הוא מביע את אהבתו וגעגועיו לציון עם חלקי פסוקים מהנביאים, משיר השירים ומהליטורגיה בכלל. הוא דוגל בציונות דתית ופוליטית כאחת.

הרב מנחם הלוי מאמין שהוא זוכה לחזות במו עיניו בשיבת שארית הפליטה לציון, כמו שהובטח לעם הגולה ע"י נביאי התנ"ך. הכן שיבת ציון מתרחשת ומתממשת בימי חייו הוא. אדום התנכית שרדתה בישראל הכן היא פרס של ההווה. התקווה לעלות לארץ האבות, אליה התפלל הרב מנחם בישבו בגלות פרס תחת התעללות השיעיים, התממשה, ושבו בנים לגבולם ולנחלתם בירושלים היא בירת ציון.

ד"ר נחמה קרמר-הלינקס (בן-משיח)
Прочитали: 598 человек
Рейтинг:

Оставить комментарий пользователям Вконтакте и Facebook


29-12-2011, 22:49

Информация
לקוחות בקבוצהГости, לא ניתן להשאיר תגובות בחדשות.
חדשות קהילה קווקזית

לוח שנה

«    פברואר 2014    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31