אקסקל » חדשות » יהודי איראן‎ » מדיניותה ופעילותה של ממשלת ישראל למען התפוצה היהודית באירן ערב עליית חומייני לשלטון ולאחריה


מדיניותה ופעילותה של ממשלת ישראל למען התפוצה היהודית באירן ערב עליית חומייני לשלטון ולאחריה


מדינת ישראל, כמדינתו של העם היהודי, רואה עצמה כגורם המרכזי והחשוב בעולם היהודי בתחום הגשת סיוע ועזרה פיסית ורוחנית ליהודי התפוצות, והעלאתם לארץ ישראל . מאז הקמת מדינת היהודים מדיניותה של ממשלת ישראל בתחום יחסי מדינה-תפוצה הושתתה על שני יסודות. הראשון, מימוש יעדיה המדינתיים-כלכליים בזירה הבינלאומית. השני, הדאגה לקהילות היהודיות. יחסי מדינה-תפוצה הנם מורכבים ורבי משמעות ביחס לאופייה ומהותה של מדיניות החוץ של המדינה, וכמו-כן ביחס למהותם של היחסים הבינלאומיים המושפעים במידה רבה מעצם קיומה של התפוצה במערכת זו.

מערכת היחסים הנובעת מעצם קיומה של תופעת התפוצה יוצרת מתחים בין שלושת המרכיבים בסיטואציה זו, מדינת-האם, המדינה המארחת והקהילה עצמה. מדיניות החוץ הישראלית במקרה זה תיבחן באמצעות שני גורמי הסבר. הראשון, אופיים ותוכנם של יחסי ישראל-אירן והשינויים שחלו בהם. הגורם השני, עוסק במהות הקשר שבין מדינת ישראל ויהודי אירן.

ביחס לגורם הראשון קיימת הבחנה בין סוף ימי שלטונו של השאה באירן ותקופת שלטונו של חומייני. כמו-כן יש להדגיש שאמנם יחסי ישראל אירן השתנו עקב המהפכה באופן עקרוני והצהרתי, אולם, יחסים אלו לא נותקו באופן מוחלט עם הגעתו של חומייני לאירן, ולכך תהייה השפעה על התנהלותה של ממשלת ישראל באירן. ביחס לגורם השני יש לערוך הבחנה בין כלל יהודי אירן ובין הגופים שייצגו את הקהילה היהודית. ביחס לקהילה זו יש לציין שהיא מאופיינת מצד אחד כקהילה לא ציונית ומצד שני כקהילת חסות של מדינת ישראל, הסוכנות היהודית והארגונים היהודיים בארה"ב. בנוסף לכך יש להוסיף שלא מעט גורמים יהודים היו שותפים להפלת חומייני ולדרכם של המהפכנים באירן בתקופה זו. להגדרת זהות זו של הקהילה היהודית בתקופה הנדונה הייתה השפעה על מדיניותה ופעילותה של מדינת ישראל למען יהודי אירן.

ד"ר יצחק מועלם
Прочитали: 1086 человек
Рейтинг:

Оставить комментарий пользователям Вконтакте и Facebook


16-01-2012, 10:42

Информация
לקוחות בקבוצהГости, לא ניתן להשאיר תגובות בחדשות.
חדשות קהילה קווקזית

לוח שנה

«    מאי 2014    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31