אקסקל » חדשות » חדשות בארץ » מנהלת מחוז חיפה במשרד החינוך, רחל מתוקי, בביקור באור עקיבא : מרגישה שחזרתי הביתה


מנהלת מחוז חיפה במשרד החינוך, רחל מתוקי, בביקור באור עקיבא : מרגישה שחזרתי הביתה


"אני מרגישה שחזרתי הביתה, עבורי זו סגירת מעגל. אין מקום בו אני מרגישה יותר בבית מאשר באור עקיבא", כך אמרה בהתרגשות רחל מתוקי, מי ששימשה כמנהלת המיתולוגית של תיכון "עתידים" ואשר מונתה לאחרונה להוביל את הצפון כמנהלת מחוז חיפה במשרד החינוך. היא החליטה לערוך את הסיור הראשון שלה כמנהלת מחוז בעיר בה הובילה את התיכון להישג של 100 אחוז זכאים לתעודת בגרות.

היה זה יום חגיגי במיוחד ורווי בחיוכים שבו כל פרנסי היישוב, אנשי החינוך, מורים, מנהלים, עובדי מנהלה, עובדי עירייה ותושבי העיר באו להשתתף בביקור כדי לפרגן ולהגיד תודה מכל הלב והנשמה למנהלת האהובה. "משרד החינוך זכה במנהיגה חינוכית מהשורה הראשונה." אמר ראש העיר.

בשבילנו זהו יום חג. אנו שמחים לקבל אצלנו בהרבה הערכה ואהבה, מישהי שאנו רואים כחברה נאמנה של העיר אור עקיבא וכיקירה של כולם." במילים חמות אלה פנה ראש העיר, שמחה יוסיפוב למתוקי בטקס קבלת הפנים שקיים לכבודה בלשכתו, במעמד סגנו הממונה על החינוך, יוסי כדורי, מ"מ רוה"ע, אלי אנקונינה, מנהל אגף החינוך איציק לוי, מנהלים ומפקחים, "ההצלחה שלך, היא גם הצלחתנו. אנו מאחלים לך הרבה הצלחה בתפקידך החדש. את התחלת איתנו את המהפכה החינוכית ואנו ממשיכים בדרך שסללת. אנו יודעים כי החינוך הוא המפתח לכל דבר בחיים. היום תושבים חדשים שמגיעים לעיר ומקימים פה בית עושים זאת בזכות השם הטוב שיצא למערכת החינוך המקומית שמהווה דוגמא ומופת.יש לך חלק משמעותי בהצלחה הגדולה ואנו מודים לך מקרב לב", אמר ראש העיר.

"את הניסיון המשמעותי ביותר שלי בתחום החינוך רכשתי באור עקיבא". אמרה מתוקי כשהתרגשות בקולה, "החלטת היישוב להקים תיכון ראשון לפני 11 שנים, הייתה מרכזית ומשמעותית בהשארת הילדים בתוך העיר ויצירת רצף חינוכי מהיסודי ועד החטיבה העליונה. מדובר ביישוב שמאוד דואג ואכפת לו מתחום החינוך, זה מתחיל בראש העיר ועד לאחרון אנשי הצוות החינוכי. מושקעים משאבים רבים לקידום החינוך. אור עקיבא זה בית טוב ורכשתי בו חברים רבים. אומנם אני עכשיו בחיפה אבל הלב והנשמה שלי נשארו פה".

בסיור עבודה הראשון היא הגיעה מלווה בבכירי הנהלת המחוז וצוות הפיקוח המחוזי בכדי להכיר לעומק את מערכת החינוך העירונית, על אתגריה וצרכיה השונים ולסייר בבתי הספר במטרה להכיר מקרוב את המנהיגות החינוכית ואת העשייה החינוכית.

רם זהבי, מפקח בתי הספר התיכוניים במחוז חיפה, הציג בפני המשתתפים את התהליכים, התוכניות והנתונים אודות ציריה המרכזיים של העשייה החינוכית באור עקיבא. זהבי פתח עם ציטוט של המחנך והסופר הדגול יאנוש קורצ'אק באומרו: "הילד הוא נוכרי בארץ זרה, לא מבין את השפה, לא מכיר את כיווני הרחובות, לא מכיר את החוקים ואת המנהגים, נחוץ מדריך, שיענה בנימוס על שאלתו". בציטוט זה זהבי בחר לחזק את אמונתו של משרד החינוך בחזון החינוכי שציין גם ראש העיר אודות הליווי הפדגוגי והתמיכה בילד לכל אורך הדרך, מגיל הגן ועד לאוניברסיטה.

זהבי התייחס בדבריו לשלושה עוגנים מרכזיים המהווים את סוד ההצלחה החינוכית באור עקיבא: המחויבות והמסירות של ראש העיר ואנשי מערכת החינוך ביישוב לנושא, השקעת משאבים ניכרת בתוכניות תגבור, העשרה והתערבות בכל הגילאים, הצוות החינוכי האיכותי ושיתופי הפעולה והתיאום בין כל הגורמים העושים במלאכת החינוך.

בהמשך הציג נתונים אודות הישגי מערכת החינוך המקומית בבחינות הבגרות והמיצ"ב וסקר בהרחבה את תוכניות המצוינות הלימודית הרבות הפועלות בעיר, בהם "יובלים", "אמירים", תוכנית העשרה הטכנולוגית "מטאור" וכן כיתות התגבור המשלימות לתלמידים המצטיינים ומאותגרי הלמידה (אתגר,אומץ ומב"ר). כמו כן, שיבח את המחשוב של בתי הספר ברחבי העיר וציין את האקלים החינוכי החיובי בתוך הכיתות.

דוברת עיני, מפקחת חינוך מיוחד במחוז חיפה, דיברה על התחום באור עקיבא תוך שהיא פותחת בדברי הרב שלמה קרליבך "כל מה שילד צריך, הוא מבוגר אחד שיאמין בו". היא סיפרה כי בעיר פועלים 15 כיתות של חינוך מיוחד, בהם שלוש כיתות לילדים הסובלים משיתוק מוחין CP וכן הוסטל לילדים חוסים. עיני דיברה על מוקדי הפעולה והדגשים לשילוב ולתמיכה בילדי העיר עם צרכים מיוחדים בגני הילדים ובתי הספר היסודיים ועל התוכניות העתידיות של המשרד: פיתוח כיתה לחינוך מיוחד באולפנית, הדרכה למורים אודות שילוב הילדים עם הלקויות השונות ותגבור התמיכה בילדי פנימיות הלומדים בעיר.

מנהל החינוך החברתי-קהילתי המחוזי, אהרון הלוי, הדגיש בדבריו את הצורך של פעילות הנוער בשעות אחה"צ. הלוי דיבר על החינוך הבלתי פורמאלי בעיר, תוך שהוא מציין לטובה את פעילויות של"ח וידיעת הארץ, תנועות הנוער, המדצי"ם ומועצת התלמידים.

רחל מתוקי, שהקשיבה בעניין רב לסקירות של אנשי משרדה ציינה בסיפוק כי "ביחס לנתונים המחוזיים, אור עקיבא נמצאת במקום טוב מבחינת הישגי התלמידים בבחינות הבגרות. אלו מרשימים וראויים לציון" וכי מטרת המשרד היא "להמשיך לטפח את התנופה החינוכית בכדי לשפרם אף עוד יותר". ראש העיר הסכים עימה ואמר כי העירייה תשים השנה דגש מיוחד בשיפור ההישגים גם בבחינות המיצ"ב ותשקיע מאמצים בחיזוק החינוך הבלתי פורמאלי.

לאחר תום הישיבה יצאה מתוקי בלווי ראש העיר לבדוק את ההתפתחות העירונית וסיירו בשכונת היובל הצפונית, קריית חינוך ע"ש וייצמן ומרכז חינוך לחינוך הרך דג"ש. מתוקי שנדהמה מתנופת הבנייה העירונית המאסיבית בשנים האחרונות אמרה לראש העיר ,"אין ספר שהיישוב בונה תשתית איכותית הן ברמה החינוכית והן לשעות הפנאי, ניכר כי אור עקיבא היא עיר עם איכות חיים". בסיורה במרכז המוזיקה החדיש שנבנה בימים אלו ציינה כי "המרכז הוא מיוחד ויוצא דופן גם במונחים של חו"ל".

בהמשך היום, סיירה מתוקי בביה"ס היסודי ממ"ד, "רבי עקיבא". היא התרשמה מקרוב ובאופן בלתי אמצעי מתוכנית החונכות מגשרת הפערים בקריאה ,"עוצמה לכל", עמדה על הפעלת הפורטל החינוכי העירוני. ניתן לה הסבר על "האני מאמין" של ביה"ס מפי המנהלת, דבורה אלימלך. נערכה לכבודה הופעה מרגשת של מקהלת התלמידות. כמו כן, פגשה בילדי כיתה א' בביה"ס "חנה הסנש", ביקרה בחדר הטיפולים ושוחחה עם תלמידים בעלי צרכים מיוחדים שסיפרו לה על חווית השילוב.

הביקור המרגש ביותר נרשם בקריית החינוך "עתידים", אותו הקימה וניהלה מתוקי. עשרות תלמידים ואנשי הצוות החינוכי נרגשים ומאושרים הגיעו לברך ולחבק את המנהלת האהובה. רבים קידמו את פניה בפרחים ונשיקות תוך שהם נזכרים בערגה בימיה בביה"ס ומעדכנים אותה לגבי התפתחויות במקום מאז שעזבה.

מנכ"לית קריית החינוך, אתי לרדו, הנרגשת אף היא, הודתה למתוקי על תרומתה לביסוס המוסד, על כך ששכנעה אותה להגיע לעיר ולנהל את המוסד.

בחלקו האחרון של הסיור התקיים שיח בין כל הפקחים ומנהלי התוכניות במחוז חיפה במשרד החינוך ומנהלי כל מוסדות החינוך בעיר. כל מנהל ביה"ס התבקש לספר על הפעילות והדברים הדורשים לדעתו חיזוק, תמיכה ושינוי בבית ספרו ועל תוכניות הערכיות בנושא ערכים וזהות הנעשות בהם.

רחל מתוקי חתמה את הביקור באומרה "בשנים בהם לא הייתי בעיר ולאור תנופת הפיתוח האדירה, אני מרגישה שזו עיר אחרת ומגיע כל הכבוד לכל העושים במלאכה. חשוב שהמשאבים האנושיים באור עקיבא ישלבו ידיים ויעבדו יחד לראיית הצרכים בכל סביבת חייו של הילד : בבית, במשפחה ובקהילה. אנחנו מוכנים לעזור לכם וליטול חלק באיגום משאבים לקידום מטרה זו".

רקע כללי :

בין השנים 2005-2000 שימשה מתוקי בתפקיד המנהלת הכללית והמקימה של "קריית החינוך עתידים". בתקופת כהונתה, בית הספר הגיע ל-100% זכאות לבגרות ושיעור גבוה מתלמידי בית הספר התגייסו לשירות משמעותי בצה"ל, הרף הגבוהה נשמר גם היום עם אחוזי זכרות לבגרות גבוהים במישור הארצי והמחוזי. בשנת הלימודים הנוכחית, תשע"א, התחנכו באור עקיבא 3,297 תלמידים ב-36 מוסדות חינוך שונים. רובו של סגל ההוראה באור עקיבא מורכב מאקדמאיים בעלי ותק ממוצע של 17 שנה, הנמצאים בשיא הקריירה המקצועית.
Прочитали: 781 человек
Рейтинг:

Оставить комментарий пользователям Вконтакте и Facebook


20-02-2011, 02:37

Информация
לקוחות בקבוצהГости, לא ניתן להשאיר תגובות בחדשות.
חדשות קהילה קווקזית

לוח שנה

«    אוקטובר 2013    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31