אקסקל » חדשות » חדשות בארץ » חדשות פוליטיקאים בישראל » מאיר שטרית יוצא לדרך חדשה


מאיר שטרית יוצא לדרך חדשה


מאז ומעולם שטרית היה עצמאי, נטול גינונים ופחדים אבל ניכר שבשבועות האחרונים הוא משוחרר יותר, חופשי יותר מן הצורך לערפל מסרים כפי שעושים שלושת עמיתיו לפריימריס 2008. אמש בתל-אביב הוא ייצג זרם חשוב בקדימה, שאף אחד בתנועה אינו יודע לאמוד את גודלו בה.

מאז ומעולם שטרית היה עצמאי, נטול גינונים ופחדים אבל ניכר שבשבועות האחרונים הוא משוחרר יותר, חופשי יותר מן הצורך לערפל מסרים כפי שעושים שלושת עמיתיו לפריימריס 2008. הערב בתל-אביב הוא ייצג זרם חשוב בקדימה, שאף אחד בתנועה אינו יודע לומר אם זו דרכה או רק דרכו של מיעוט בה.

בהפגנת השמאל שנערכה אמש בתל-אביב נטלו חלק בעיקר מפלגות וארגוני השמאל הקוטביות (לא מדויק להגדיר אותן 'קיצוניות'). האווירה הייתה טעונה אמנם כנגד ראש הממשלה נתניהו אבל לא מעט מן הקולות הופנו דווקא למפלגת העבודה, שלדעת רוב הנוכחים מזמן חדלה להיות מפלגה שכזאת.

מה קדימה חושבת על ועדת החקירה הפרלמנטרית כנגד ארגוני השמאל? זו שאלה מיתממת. בקרב פעילי השטח לרבות מנהלי מטות ומרחבים הנטייה המובהקת היא לתמוך בוועדת החקירה הפרלמנטרית, בקרב מצביעי קדימה זה מתחלק באופן שווה בין המתנגדים, התומכים והמתנדנדים. בקרב חברי הכנסת המגמה דומה כאשר המתנדנדים מעדיפים ליישר קו עם המשמעת הסיעתית.

מי שמחפש תשובה אמיתית לשאלה מה קדימה חושבת על הצעתה של פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו, התשובה המדויקת היא שאין לה תשובה חד משמעית. למזלה של יושבת ראש קדימה עיקר הכוחות התקשורתיים והציבוריים נשענים על "העמדה הרשמית" ועל "המשמעת הסיעתית" ואולם בפועל, אם יורדים למטה, לכיוון השורשים, לא תימצא תמימות דעים עם ההחלטה מלמעלה.

דווקא על הרקע הזה נוכחותו של ח"כ מאיר שטרית הייתה בולטת אתמול בהפגנה. דבריו היו חד משמעיים :

"אני כאן כדי למחות כמוכם נגד האיוולת והמעשה הבלתי דמוקרטי הזה. אני רוצה להזכיר לחבריי בליכוד לשעבר שבטח ז'בוטינסקי מתהפך בקברו כשהוא רואה אותם תומכים במהלך כל כך עקום. הוא היה נגד שלטון שנקרא עריצות הרוב".

שטרית לא הסתפק בדברים הללו. הוא אפילו השיא עצה : "אם תקום ועדה כזאת אתם רשאים לא לבוא, לא לענות לשאלות שלהם ולהגיד - הם לא מעניינים אותנו, הם הזויים". אפשר להסכים או לא עם שטרית, אי אפשר להקל ראש באומץ הלב של איש הציבור הזה, שאינו מגמגם ואינו בודק אם עמדותיו בקרב מצביעיו או בציבור הרחב הן אכן פופולאריות. שטרית בדרך כלל הולך עם האמת שלו, על שלל המחירים הפוליטיים שבצידה.

שטרית הבין שהוא כבר מוותר על התמודדות עתידית על ראשות קדימה. הויתור הזה חייב להדליק נורה אדומה לכולנו.

לפני שבועות אחדים פרסם עיתונאי הארץ יוסי ורטר ראיון שערך עם שטרית בנוגע לשינוי התקנוני שהעניק פטור נוסף למתפקדי קדימה מתשלום דמי חבר לשנת 2011. לפני שנגע בראיון עצמו, נדרשת תזכורת קטנה : יש רבים מבין מתפקדי קדימה שחברים בתנועה הזאת כבר חמש שנים ברציפות מבלי ששילמו יותר מפעם אחת דמי חבר שנתיים. היועץ המשפטי של קדימה המציא עוד פעם טריק משפטי זול שמגדיר בנפרד דמי חבר שנתיים ודמי הצטרפות חד-פעמיים. בניגוד מוחלט לרוח דרכו של אריאל שרון, שאגב ביקש למי שלא יודע, ליישם בקדימה פריימריס פתוחים ולהשית דמי חבר המתחדשים אחת לשנה. רק פוליטיקאים חלשים מאמצים את הטריק שקדימה אימצה, גם ציפי וגם שאול הוכיחו, כך מתברר, חולשות פוליטיות. לפוקדים ולקבלנים זה בוודאי נוח, שיעור במוסר ופוליטיקה נקייה לעולם לא תוכל ללמוד מהם. הם תמיד ימציאו לך פתפותי מילים מתובלים בכלום.

ומה אמר שטרית לורטר ? בבקשה : "קדימה היא היום המפלגה הכי מושחתת מבין המפלגות הגדולות", אומר ח"כ מאיר שטרית, מקדימה. הוא מתעקש שהדברים יודפסו בשמו, און דה רקורד. הוא נמנה עם מייסדי קדימה, שהוקמה לפני כחמש שנים. הוא היה בין כותבי התקנון שלה, לבקשתו של המייסד אריאל שרון. הוא מאמין גדול ברעיון, במטרה, של מפלגת מרכז. "המפלגה שהתיימרה לסמל ?פוליטיקה אחרת'", הוא מצטט בלעג את הסלוגן של ציפי לבני, "היא היום גרועה יותר מהליכוד ומהעבודה. בשביל זה עזבתי את הליכוד? בשביל השקר והבלוף הזה?" הוא שואל, רטורית.

אתמול אחר הצהריים היתה אמורה להתכנס מועצת קדימה לדון בענייני תקנון. מאחורי הסעיף העסקני והמשמים הזה רוחש לו קן צרעות של אינטרסים ותחבולות. על פי הצעת ההחלטה שהכין יו"ר המועצה חיים רמון, כל חברי קדימה שהתפקדו לשורותיה בחמש השנים האחרונות ושילמו עד כה מס חבר רק פעם אחת, עם התפקדותם, יהיו פטורים מתשלום. חברים חדשים, שיתפקדו החל מ-1 בינואר 2011, ישלמו מס חבר שנתי, כנהוג בכל המפלגות הדמוקרטיות.

ההצעה הזו נועדה לשרת שתי מטרות: לשמר, בסוג של ישראבלוף, את ספר הבוחרים הנוכחי של קדימה, שמונה 84 אלף איש אשר היו פטורים עד היום מתשלום מס. ההערכה בקדימה היא, שאם אותם 84 אלף חברים יידרשו כעת לשלם מסים, מספרם יצנח דרמטית, למשהו בסביבות 20 אלף. אולי אפילו פחות. זו תהיה מכה תדמיתית אנושה למפלגה שאין בה הרבה מלבד תדמית.

המטרה השנייה היא לסייע לציפי לבני להיבחר מחדש לראשות המפלגה, על פי ההיגיון הבא: אותם 84 אלף איש, ש-50% מהם העניקו ללבני את הניצחון בפריימריס הקודמים, יישארו בספר הבוחרים ויורשו להשתתף בבחירות הפנימיות במפלגה. החברים החדשים שיצטרפו אליהם החל מהשנה האזרחית הבאה ועליהם יחול מס חבר שנתי, יהיו מן הסתם אנשי מעמד מבוסס. הם נוטים יותר למה שלבני מייצגת.

"מרבית החברים הרשומים היום אצלנו הם אנשי ליכוד. הרי כולנו באנו מהליכוד, ומשם פקדנו. לומר שיש לנו היום למעלה מ-80 אלף חברים, זה בלוף ענק. המפלגה רוצה להטעות את הציבור. ברור שאם נחייב את המתפקדים הללו בתשלום מסים, רק מעטים מהם יישארו. הרי רובם בכלל ליכודניקים", כועס שטרית. "זהו פתח גדול לשחיתות. בעבר נעשו אצלנו מפקדי ארגזים. פקדו חברי ליכוד בסיטונות. היום, כשאפשר לתקן את זה, לאף אחד אין עניין. זאת פוליטיקה אחרת? אני מציע לחייב את כולם לשלם מס החל מ-1 בינואר 2011 ואז נראה מי חבר קדימה ומי לא.

"במפלגות אחרות תקופות האכשרה (פרק הזמן המינימלי שחולף בין ההתפקדות, למתן הזכות לבחור ולהיבחר), לחברים חדשים הן קצרות יותר, כדי למנוע תופעה של מפקדי ארגזים. בליכוד החליטו על 16 חודשים, ושם כולם משלמים מס מדי שנה. אצלנו זה 25 חודשים. איזה מין שערורייה. זה חוסר תקינות אלמנטרי".

למה רק אתה צועק? איפה כולם?

"זו שתיקת הכבשים", אומר שטרית בצער. "רק שי חרמש אתי. כנראה לכל היתר זה נוח, ההסדר הזה. זו ממש בדיחה רעה. כשדובר על הקדמת הפריימריס ציפי לבני נעמדה על הרגליים האחוריות. היום, כשאני שואל אותה מה עמדתה, היא אומרת לי: מה שהמועצה תחליט. על העניין הזה היא היתה צריכה להתעקש. זהו המבחן האמיתי לפוליטיקה נקייה. כשהקמנו את קדימה עם שרון, אחרי מה שעברנו בליכוד, רצינו לעשות משהו אחר, משהו נקי. היום הליכוד הרבה יותר נקי מקדימה".
Прочитали: 516 человек
Рейтинг:

Оставить комментарий пользователям Вконтакте и Facebook


16-01-2011, 15:15

Информация
לקוחות בקבוצהГости, לא ניתן להשאיר תגובות בחדשות.
חדשות קהילה קווקזית

לוח שנה

«    אוקטובר 2013    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31