אקסקל » חדשות » חדשות בארץ » חדשות פוליטיקאים בישראל » כל המדדים מצביעים : מופז מתחזק


כל המדדים מצביעים : מופז מתחזק


כל המדדים מצביעים : מופז מתחזקמעצרו של מנכ"ל קדימה משה שחורי הכניס את קדימה לסחרחורת פוליטית ממנה מפסידה אך ורק ציפי לבני. עובדי מנגנון מרגישים בנוח לבקר את יושבת ראש המפלגה, אנשים שהיו מזוהים עימה פוליטית ובכללם חברי כנסת בכירים נדדו לגדר, ולראשונה הצליחו תומכי מופז לצמצם את הפער במדד יאללה-קדימה.

שלושה שבועות לאחר שהתפוצצה פרשת רשות המיסים 2 לא נותר כמעט דבר מהחשדות הגדולים כנגד מנכ"ל קדימה משה שחורי (תודו, כצפוי), אלא שהדי הפרשה מסרבים לגווע. כמו בתסריט ידוע מראש - גם פרשה מלאה בגז חם מסוגלת לחולל תמורות משמעותיות ולשנות מאזנים פוליטיים. נכון לראשית חודש מארס 2011 – המפסידה הגדולה היא ציפי לבני.

הטריגר לסיפור השפל הפנימי אליו נקלעה ציפי לבני נעוץ במשה שחורי וביואלי מוגמי. שעות ספורות לאחר היוודע דבר מעצרם והחלטתה של לבני להשעות את השניים וכבר נקבע הטון : "לבני הפקירה את אנשיה". בלשון המעטה זה לא מדויק, ובתכל'ס – לבני פעלה במתחם הסבירות הפוליטית. יש מנהיגים שהיו ממתינים קצת יותר, אחרים היו בוחרים דווקא בהשעיה או הדחה.

ללבני זה לא עזר. כמו שריפה בשדה קוצים ועוד בצד של קבלני הקולות ותומכיה של יושבת ראש המפלגה החל הבאז "ההפקרה" לאכול כל חלקה טובה. שוב, הוכח "הניכור" ו-"ההתנשאות". לעובדה, שהפעם קולות הבוז יצאו מתוך מעוזי הכוחות הפוליטיים של לבני, היה משקל בנסיקת הבאז מעלה. למבקריה הרבים נותר רק להצטרף, האווירה המתלהמת התפשטה מצפון לדרום ובחזרה, והמדדים הפוליטיים השונים נצבעו אדום. זה עדיין לא מתקרב לסאגת ההתפלגות של חודש ינואר 2010 אבל זה ראוי למעקב.

המדדים האדומים :

מדד השטח – יואל מוגמי מאוכזב וכך גם רבים משותפיו הפוליטיים מהתנהלותה של ציפי לבני בפרשת רשות המיסים. "לפחות הייתה מרימה לו טלפון," אומר אחד ממקורביו "מילה טובה, קרדיט לעוד כמה ימים." אין למהר להסיק כי מוגמי ימהר לחצות את הקווים למחנה מופז או "לשחוט" פוליטית את לבני. מוגמי לא נוהג לבצע מעברים חדים. סביר מאוד להניח שבניגוד למצופה ממנו – מוגמי כבר לא "יתאבד" למענה בבחירות הבאות ולבני, כידוע, זקוקה מאוד לקבלני קולות מסוגו של מוגמי.

מדד המנגנון – באורח תקדימי לקדימה ולמפלגות האם שלה, רבים מאנשי המנגנון המפלגתי בחרו בשלושת השבועות האחרונים לבקר באופן חופשי את היד המאכילה אותם. ברמה הערכית אין בזה פסול, אלא שבפריזמה הפוליטית יש בזה להדליק נורה אדומה. בתקופות השפל הציבורי הקשות ביותר של אהוד אולמרט לא העיזו עובדי מנגנון לדבר בבוז ועוד בפרהסיה על יושב ראש מפלגתם. היועץ הפוליטי של אולמרט, שלמה יצחק, ידע להריח ולתקוף אותם מקילומטרים. אמנם הוא לעתים חיסל על הדרך עוד תריסר עוברי אורח תמימים, אבל גם אז אי אפשר היה להגיד שאין הרתעה.

אם אחרי למעלה משנתיים בראשות המפלגה לא הצליחה לבני לבסס את כוחה הפוליטי כשלצידה סגל יועצים מורחב, משאביו החומריים של המטה המרכזי ותוארה הממלכתי כיושבת ראש האופוזיציה – ראוי לומר "דרשני".

כשהכוח מסור לידיך אתה נהנה מהריבית הפוליטית הבסיסית במשק ובלבד שלא תעשה טעויות. לבני, משום מה, התקשתה להתרומם. היתרון המובהק שלה והיחיד שמגן עליה עד כה בהצלחה בתוך הביתה הפוליטי – נעוץ בכוחה האלקטוראלי בציבור הרחב. אלא, שגם כוח זה מתחיל להישחק קמעה ובמקומו שבה להתנחל בתודעת רבים בקדימה התזה שמופז יצליח להרכיב ממשלת מרכז-ימין עם החרדים ועם מפלגות הימין שלא רוצות לדבר לכאורה עם לבני.

מדד הסיעה – המספרים אינם משקרים. לבני, בזכות כוחה האלקטוראלי, מצליחה להכניס הרבה יותר חברי כנסת, אלא שהיתרון המשמעותי הזה נשחק גם במדד הסיעתי. יותר ויותר חברי כנסת שהיו מזוהים עם ציפי לבני בפריימריס האחרונים לרשימה עוברים לגדר. אמנם, אין מדובר במעבר מובהק, אבל ניתן לזהות את המגמה בקולות הביקורת שהם משמיעים בפורומים פתוחים וגדולים יותר. אף על פי כן – חקר משווה עם נתניהו והליכוד יגלה שמצבו של ראש הממשלה רע עוד יותר במפלגתו. נכון, זה לא אמור לנחם את לבני.

מדד יאללה-קדימה – מרגע שהושק מדד יאללה-קדימה רשמה לבני יתרון משמעותי על פני מופז. ברוב הזמן בשלושת החודשים האחרונים עמד הפער על כ-10 אחוזים. בשבוע האחרון השתנתה המגמה ומופז הצליח לצמצם את הפער משמעותית. על אף שמדובר במדד אינטרנטי שלא יקל הדבר בעיני מישהו : רק הצבעות גולשים שפרטיהם מאומתים נכללות במדד, מאות הצבעות אינטרסנטיות נזרקות לפח רשת האינטרנט מידי שבוע. מצד שני, סף ההתנגדות לשאול מופז נותר גבוה. אם לא יצליח להעפיל בסיבוב ראשון, מאוד סביר להניח שלא יצליח להגיע למקום השני בפריימריס לרשימה.

מכל מקום, שחורי ומוגמי הם רק הטריגר, הסימפטום. יושב ראש מפלגה חזק אחר כלל לא היה צריך להיות מאותגר בביתו הפוליטי נוכח פרשה כזאת. היה מעיף את השניים או היה בוחר לחבק אותם אליו, מנהיג חזק היה זוכה לגיבוי מצד פעיליו. בשביל זה הוא נבחר על-ידם. קדימה ממשיכה לחוות אנומליה סוריאליסטית במסגרתה לבני מנצלת ומנוצלת : לבני אינה מתכוונת להיות אמא מייסדת, החלוצה שתישאר כאן לתמיד גם אם תפסיד. מן העבר השני, נבחרים ופעילים רבים בקדימה מתבשמים מהמנדטים שהושגו בזכותה ובה בעת אינם חשים יראה כלפיה, לא חושבים להוקיר לה. זה אומר משהו על לבני, אבל זה גם אומר משהו על קדימה.
Прочитали: 444 человек
Рейтинг:

Оставить комментарий пользователям Вконтакте и Facebook


4-03-2011, 09:45

Информация
לקוחות בקבוצהГости, לא ניתן להשאיר תגובות בחדשות.
חדשות קהילה קווקזית

לוח שנה

«    אוקטובר 2013    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31