היסטוריה של יהודי קווקז


היסטוריה של יהודי קווקז

יוצאי הקווקז בישראל, המונים כיום כ-120,000 איש, מפוזרים בחמש-עשרה ערים ברחבי הארץ. הם עלו ארצה בשני גלים גדולים, בשנות ה-70 ובשנות ה-90 של המאה הקודמת, בהותירם מאחור 2700 שנות מסורת עתיקה של תרבות, היסטוריה, מדע, כלכלה וממשל.

לפי המסורת, היהודים חיים באזור הקווקז כבר משנת 775 לפני הספירה, עוד מימי שָלְמָנְאֵסֶר מלך אשור. יהודי קווקז הם צאצאיהם של גולי אשור ובבל. הנפוצה שבין הגירסאות טוענת, כי אבותיהם של הקווקזים הוגלו מארץ-ישראל כבר לאחר חורבן בית ראשון. לפי אחת הסברות, הם הגיעו מדרום איראן של היום, כלומר מוצאם העתיק הוא פרסי. בעקבות הרדיפות על-ידי שליטי פרס בין המאות השלישית והשביעית לפני הספירה, הם מצאו מיקלט בהרי הקווקז.

יש הרואים לפחות בחלק מיהודי הקווקז צאצאים של הכּוּזָרִים (שבטי נוודים שהתלכדו לממלכה רבת-עוצמה, ששלטה בחלקים נרחבים ממזרח אסיה בין המאות השביעית והאחת-עשרה), אשר בשלב מסוים קיבלו על עצמם את הדת היהודית. יש הסבורים כי הכוזרים התגיירו בהשפעת הקהילה היהודית. החוקרים אריאל ונועה ישי, זוג נשוי בני העדה הקווקזית, מסרבים לאמץ גירסה זו. לטענתם, העדויות למוצאם הקדום של יהודי הקווקז הן בגדר אגדות, שנוצלו לרעה בעיקר בפירסומים שראו בשעתו אור בברית-המועצות, מתוך מגמה לנתק אותם מכלל ישראל. אריאל הוא חוקר עצמאי ופעיל בעמותת גאולה (מורשת יוצאי קווקז, חקר ותיעוד). נועה, עובדת קול ישראל לשעבר ששידרה בשפת יהודי קווקז, היא (נכון ל-2008) ראש תחום שילוב יוצאי קווקז באגף הרווחה בעיריית חדרה.

הזוג ישי מסתמך על מקורות ארמניים ואָזֵריים, ולפיהם, הקהילה נוסדה רק בסוף המאה ה-16 ובתחילת המאה ה-17, בידי יהודים מצפון פרס שנמלטו מהכובש העותמאני. על כך יעידו גם מצבות בבית-הקברות היהודי באבאסוּבּוּ, יישוב מדרום לעיר דרבנט, ובסביבותיה. היהודים התיישבו שם בשנות ה-80' של המאה השבע-עשרה. על-פי אחת הגירסאות, השם מורכב מהמילים "אבא" ו"סבא", שמות שנשתמרו עד היום במסורת השמות הפרטיים של קהילת דרבנט. אגב, אריאל ישי חקר את השמות של קהילת מזרח קווקז באמצעות מצבות, וכן תיעד את שמות בני הקהילה בשנות ה-70. יהדות קווקז הייתה עד למלחמת העולם השנייה קהילה גדולה ומהיפות של ישראל בתפוצות.
אזור הקווקז מחולק למחוזות, ובכל מחוז ישנם יהודים שחלקם מיוחסים לעדות המזרח – שהגיעו לשם מפרס ומארץ ישראל, וחלקם ליהדות אירופה.
ההיסטוריה המרתקת של קהילה זו יכולה לעניין לא רק את שוחרי ההיסטוריה היהודית: על פי המסורת של היהודים ההרריים, חלקם שרידים של אחת ממשפחות שבט בנימין שנאלצו לצאת את ארץ ישראל עוד לפני חורבן הבית. יש הטוענים שהם מעשרת השבטים שהוגלו לפני החורבן על ידי האשורים. המסורת מספרת שהם הגיעו עד צפון הים הכספי. כאשר שאר העם הוגלה לבבל, כמאה שנים לאחר מכן, נפגשו עם אחיהם שהגיעו לשם קודם לכן ו"התאקלמו" במקום. משם הם הגיעו לפרס, והם היוו את התשתית ליהדות פרס. בשלב הבא נדדו הלאה לאזור הרי קווקז.
בגמרא ישנן עדויות בקשר ליהודי עיר דרבנט, וכן עדויות מתקופת טיגראן הגדול, מלך ארמניה שכבש את "פלסטין", אז הביא לקווקז אסירים יהודים רבים. שאר היהודים (בעיקר באזורים האחרים של קווקז) הגיעו כאמור מפרס לפני כמה מאות בשנים.
מכל מקום, למרות אלפי השנים, שמרו יהודי קווקז על קשר עמוק עם היהדות. כמו יהודי בוכרה גרוזיה, הקפידו במשך כל אלפי שנות שהותם בניכר על חופה וקידושין, שחיטה יהודית, כשרות, ברית מילה ושמירת חגים ומועדים. הם מפורסמים בהכנסת האורחים המופלאה שלהם, השפה שלהם היא שפה יהודית מעורבת בפרסית, כורדית, טורקית וכדומה.החלוקה הפנימית של יהודי ההרים
האנתרופולוג חן ברם חילק את יהודי ההרים לארבע קבוצות, על-פי הניבים (דיאלקטים) העיקריים של השפה הטאטית:

ניב דֶרְבֵּנְדִי של תושבי דֶרְבֵּנְט ומזרח דגסטאן.
ניב קוֹבָּאי של תושבי קוֹבָּה באזרבייג'ן של היום.
ניב חַיְטוֹרִי, בעיקר של יהודי צ'צ'ניה וקברדינו-בלקריה.
ניב וַארְטַאשֶן (שם של יישוב), שהולך ונעלם. שורשיו בניב השִירְווֹנִי.
חלוקה אחרת המבוססת על כלל המשתנים, שהיא גם הרחבה של שיטת החלוקה הכללית ליהודי צפון קווקז וליהודי אזרבייג'ן, מונה שלוש קבוצות:
יוצאי דגסטאן.
יוצאי רפובליקות אוטונומיות ואזורים אחרים בצפון קווקז.
יוצאי אזרבייג'ן.
קבוצות אלו נבחנות לא רק על-פי מוצאן, אלא גם בהתארגנות הקהילתית, ביחסים התוך-קהילתיים, בדפוסי מנהיגות, במבנה המשפחה ובחינוך וכיוצא בזה. יהודי ההרים ספגו גם השפעות תרבותיות ומנטאליות משכניהם הגויים. לדוגמה: יהודי אזרבייג'ן שמרניים יותר מיהודי דגסטאן, משום שאזרבייג'ן היא רפובליקה מוסלמית, בעוד אשר דגסטאן מושפעת יותר מהתרבות הרוסית-האירופית. בנוסף, יש לקחת בחשבון משתנה כמו שנת העלייה לארץ.
Прочитали: 3774 человек
Рейтинг:

Оставить комментарий пользователям Вконтакте и Facebook


31-08-2010, 06:03

Информация
לקוחות בקבוצהГости, לא ניתן להשאיר תגובות בחדשות.

קטגוריות

חדשות קהילה קווקזית

לוח שנה

«    ספטמבר 2013    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30