אקסקל » חדשות » קהילה קווקזית » ההיסטוריה והתרבות של יהודי קווקז » משפחת ניסנוב מהרי הקווקז להרצליה


משפחת ניסנוב מהרי הקווקז להרצליה


עוד בתלמוד כתוב, שבקווקז חיו יהודים שמוצאם מיהדות בבל.

לפי המסורת היהודים חיים בקווקז כבר משנת 775 לפנה"ס בתקופת שלמנאסר מלך אשור. ככל הנראה יהדות קווקז הגיעה לאזור הקווקז מדרום אירן של היום.

שפתם נקראת ג'והורו שפרושה יהודית ולמעשה היא ניב של פרסית יהודית. יהודי קווקז למדו קרוא וכתוב בשפת רש"י.

יהודי הקווקז נקראים "היהודים ההרריים" ומתגוררים בחלקם הגדול בהרי הקווקז, מרביתם בעלי אזרחות רוסית והתפרנסו מהשלטון הרוסי וממשלתו.

יהודי הקווקז הגיעו להרי הקווקז לפני למעלה מאלפיים שנה אחרי חורבן בית שני לאחר גלות בבל. הרי הקווקז חוצים גבולות ונמצאים בגרוזיה אזרביז'אן ועוד מספר ארצות.

משפחת ניסנוב מחוברת למשפחת דאדאשוב, משפחת דאדאשוב הייתה המשפחה העשירה ביותר ברוסיה מספר דורות עוד מתקופת הצארים, אבי משפחת ניסנוב ההרצליינית היה לוי ניסנוב שהיה סוחר קמח בעל אישור מעיר המחוז דרבן להיכנס למוסקווה ולסחור בקמח בתקופת הצאר ניקולאי. סבא לוי סיפר שהיהודים ההרריים היו היחידים שהורשו להיכנס למוסקווה עם החרבות והאקדחים שלהם בגלל האמון ששרר בין משפחת הצאר ניקולאי לבין היהודים ההרריים, להיכנס בלי נשק למרתפי הקרמלין זה אומר להיות קורבן שוד ע"י "שומרי הארמון" שכבר אז היוו את תשתית המאפיה הרוסית הקיימת עד היום הזה. לא מעט יהודים הרריים היוו חלק בלתי מבוטל מצבאו ומפקדיו של הצאר ניקולאי............

בעדה הקווקזית רוחשים עד היום כבוד רב למשפחת דאדאשוב, לפני זמן מה דודיו של עמי חנוכה וישעיהו הוזמנו לכנס של יהודי קווקז בחדרה, לפתע הודיעו מארגני הכנס שבין הקהל נמצאים מצאצאי משפחת דאדאשוב המקורית, לפתע קמו כאלף איש מבאי הכנס והחלו למחוא כפיים, עד היום נחשבת משפחת דאדשוב למשפחה המכובדת והעשירה מבין יהדות קווקז. סבי לוי נישא ליוכבד ממשפחת דאדאשוב, כשפרצה מלחמת העולם הראשונה הוא התגייס לצבאו של הצאר ניקולאי וקיבל דרגה פיקודית גבוהה שהורשתה בלבד לחגור חרב. עוד רבים מאנשי היהודים ההרריים התגייסו לצבא הרוסי ונלחמו במלחמת העולם הראשונה. באחד הקרבות נפל סבי בשבי הצבא האוסטרו- הונגרי והועבר לכלא ההונגרי.

בכלא הוא לא הורשה להתפלל ולהניח תפילין, הוא החל בשביתת רעב עד שקצין הונגרי שהכיר את מנהגי הקהילה היהודית בהונגריה נתן הוראה לאפשר לסבא לוי להתפלל ולהניח תפילין. מהקהילה נשלחו אליו טלית ותפילין וספרי תפילה והוא שבר את שביתת הרעב שלו אולם נמנע מאכילת בשר. בינתיים הוא למד גם את השפה ההונגרית,

כשהסתיימה המלחמה הוא השתחרר וגורש למוסקווה. מראה אלפי הפצועים והנכים שהתגוללו בתחנות הרכבת והכיכרות זירז את החלטתו לשוב להרי הקווקז. גם ריחות המהפכה עלו מכל פינה מה שלא מצא חן בעיני נאמני הצאר, הם התארגנו כקבוצה והחלו לנוע לכיוון דרבנט עיר הנמל של אזור הקווקז. מרחק של אלפי קילומטרים הפרידו בינם למחוז חפצם, הם נעזרו בדרך בסוסים ובגמלים וכל מה שסייע להם בדרכם למחוז חפצם.

בהגיעם לעיר דרבנט כינסו את אנשי קהילת יהודי העיר ובשרו להם את בשורת המהפכה הבולשביקית המתקרבת גם אליהם ומאחר ונאמנותם למשפחת המלוכה הייתה מפורסמת רצוי היה לקום ולצאת מרוסיה. לא מעט יהודים מהקווקז בעלי יכולת הגיעו לפלסטינה עוד מאה שנה לפני כן, הם היו משפחות עשירות בעלות רכוש רב של בתים ואדמות ועסקו במסחר ובבניה, מאחר והשלטון הטורקי בפלסטינה היה מושחת הם החליטו לעזוב את פלסטינה ובלי להקים רעש של נטישה חזרו לאט לאט לקווקז. ועכשיו, כדי לא לעורר שוב רושם של הגירה קנו שלוש אוניות נוסעים כאילו שיוצאים לשייט תענוגות עלה חלק מהקהילה על האוניות והפליגו לטורקיה כשהמטרה ארץ ישראל. זה קרה ב-1917 כשהגיעו לנמל טורקי. השלטונות הטורקים עיכבו אותם בטורקיה מחשש שהם הולכים לתת יד לממשלת אנגליה שבאותו זמן הגנרל אלנבי פלש לפלסטינה וגרש את הצבא הטורקי צפונה לכיוון סוריה וטורקיה. הם עוכבו במשך כשלוש שנים עד שהצליחו להוכיח שיש להם רכוש בפלסטינה עוד מהתקופה שהיו יהודים קווקזים בפלסטינה. בינתיים כספם הלך ואזל מאחר ואסרו עליהם לעסוק המסחר או לעבוד, בשנת 1922 הורשו לצאת מטורקיה והפליגו לכיוון פלסטינה והגיעו לנמל יפו. רוב העולים התיישבו בתל אביב במקום שנקרא שכונת הקווקזים, המקום נמצא לאורך שדרות בן ציון של היום מאחורי קולנוע מרכז בדרומה של התחנה המרכזית הישנה.

חלק מהמשפחות עברו לעמק יזרעאל והקימו את כפר ברוך והחלו לעסוק בחקלאות.

קשיי הפרנסה מגידול טבק וקשיי הקדחת בעמק יזרעאל אילצו את משפחת ניסנוב לנטוש את כפר ברוך ולחזור לתל אביב. הם עבדו בכל עבודה עד ששמעו על מושבה בשם הרצליה שהוקמה במרחק כשעתיים הליכה מתל אביב לכיוון צפון, לוי שהיה בעל יוזמה מטבעו ואחיו ראובן שהיה אתו, לראובן היו שלושה ילדים, שמחה חיים וחווה, שמחה היה עגלון ויותר מאוחר נהג מונית, שמחה היה שוטר וחווה הייתה מורה. השמועה הייתה שיש בהרצליה עבודה והם החליטו לנסות מזלם בישוב החדש. זה קרה בתחילת 1925 כשהגיעו להרצליה, סבא לוי היה כבר נשוי פעם שניה עם אסתר מלכה ותינוק בן שנה ששמו ניסן. שני האחים היו הולכים להרצליה ביום ראשון ועבדו כל השבוע כפועלים בפרדסים ובסוף השבוע היו חוזרים לתל אביב לשבת ברגל כמובן גם בגלל קשיי התחבורה וגם כדי לחסוך את דמי הנסיעה. בערך בתחילת אוגוסט 1925 החליטו לעבור להרצליה עם התינוק ניסן בן כחצי שנה. הם אספו את מעט מטלטליהם ועברו להרצליה. בהרצליה מצאו מקום לגור בכביש מנסקי באיזה מחסן. גם אחיו חיים שלא הסתדר בתל אביב הגיע בשנת 1927 להרצליה. לוי החל לעבוד כפועל בפרדסי הרצליה. בהרצליה כבר גרו מספר משפחות מיוצאי הקווקז שחלקן הגדול עבר יותר מאוחר לראשון לציון. באחד הימים פנה ש.ז.לוין שייצג את חברת קהילת ציון בהרצליה אל סבא לוי וסיפר לו שהם מעונינים להרחיב את הרצליה והוא מציע ללוי שטח אדמה במחיר מציאה. היה מדובר בשטח של כעשרים דונם היכן שנמצא היום באזור התעשייה במחיר של עשרים לירות. לוי ענה לו שזה מאוד נדיב מצדו להציע לו הצעה כזאת אולם אין לו כסף למעט כמה לירות שהצליח לחסוך מעבודת כפיו. בינתיים נולדה בהרצליה הבת יוכבד שנקראה ע"ש אשתו הראשונה של סבא לוי שנפטרה עוד ברוסיה טרם עלותם ארצה. זה היה ב-1926 . בנוסף לכך השטח גבל עם הישוב הערבי ג'ליל שתושביו אמנם היו ביחסים די טובים עם תושבי הרצליה אולם הוא העדיף לחיות בקרב היהודים ולא מרוחק משכנים. ואז הציע לו ש.ז.לוין את השטח בעל שמונת הדונמים בפינת הרחובות של היום מוהליבר העצמאות, המקום מצא חן בעיני סבא לוי למרות שגם כאן השטח גבל עם מאהל של ערביי אבו-קישק אולם זה לא מה שהדאיג אותו, הוא לא רצה להסתבך בתשלומי ההלוואה והחליט להסתפק בארבעה דונם בלבד, השטח חולק לשניים ולוי רכש ארבעה דונם "הרצליינים". זה קרה ב-1928 . לוי ניסנוב רכש סוס ועגלה והתחיל לעשות הובלות. בנה צריף קטן בחצר ויותר מאוחר התחיל גם לבנות את בית המגורים של המשפחה. לימים כשמצבו הכלכלי השתפר הוא בנה עוד בית מאחור ועסק בחקלאות בנוסף לעיסוקו בעגלונות. ב-1946 לאחר שניסן התחתן הוקצה לו חדר בבית הראשון והוסיפו מטבח קטן, שם גם נולד הנכד הראשון למשפחת ניסנוב עמי. לימים הפך החדר עם המטבחון למסורת במשפחת ניסנוב וכל הבנים שנישאו עברו את תחילת תקופת חייהם המשותפים דרך החדר והמטבחון האלה. ד.א. כנראה לחדר הזה הייתה סגולה לאריכות הזוגיות במשפחת ניסנוב, אף אחד מהבנים שעברו דרך החדר הזה לאחר נישואיהם לא התגרשו. ב1949 קנה ניסן את המגרש ברחוב הרב קוק והתעתד לבנות שם את ביתו.סבא לוי ניסה גם להקים קיוסק ואפילו קיבל אישור לכך אולם לא מימש זאת. בחצר הזאת גדלו שבעת הילדים, ניסן, יוכבד, פסח, אליהו, חנוכה, דוד, וישעיהו. המשק החקלאי התפתח והוא גידל מספר פרות עזים ותרנגולות. בחצר נטעו עצי פרי למיניהם ובנוסף הוא עיבד שטח אדמה מעבר לרחוב שהגיע עד רחוב קהילת ציון.

לימים, כשהחלו לבנות את בית הכנסת הגדול בהרצליה נקראו תושבי הרצליה לתרום כפי יכולתם לבית הכנסת. מי בעבודת כפיים מי בכסף ומי בחומרי בנין. בתמורה קיבלו התורמים "מושבים" בבית הכנסת רשומים על שמם ב"טאבו" ואצל רשם העמותות בירושלים, בתמורה לתרומתו לבית הכנסת לוי דרש וקיבל שלושה "מושבים" בבית הכנסת, שניים בעזרת הגברים לעצמו ולבנו ניסן ואחד בעזרת הנשים לאם המשפחה.

ניסן התחתן עם יפה בת העדה משבט דאדאשוב, לשם שינוי היא הייתה חריג במשפחת ניסנוב שכולם היו חברי ההגנה, היא הייתה חברת אצ"ל, אולם זה לא פגע במערכת היחסים המשפחתית הטובה למרות שבתקופה ההיא היו "חילוקי דעות רעיוניים" בן אנשי ההגנה לבין אנשי האצ"ל. אחריו התחתן אליהו עם רינה ז"ל ולשם שינוי היא הייתה מהעדה החלבית, אחרי אליהו התחתן פסח עם צביה גם היא מהעדה החלבית, פסח היה נכה צה"ל כתוצאה מתאונת דרכים שקרתה לו עת היותו בתפקיד "רץ" על אופנוע במלחמת השחרור, גם אשתו של פסח הייתה בת לעדה הקווקזית, אחריו התחתן חנוכה עם תקווה בת העדה החלבית, דוד עם שלומית ה"פולניה" וישעיהו התחתן עם תמר "פולניה" גם כן בת הרצליה.
לוי ניסנוב ובניו היו חברי ההגנה פעילים, בין השאר כולל הסבתא עסקו בהעלאת עולים שהגיעו לחופי הרצליה והסיעה אותם בעגלה כשהם רטובים ומכוסים בקש כדי שהאנגלים לא יגלו אותם. סבא לוי זכה לראות הרבה נכדים ונינים ונפטר כבן תשעים ושתיים בשיבה טובה.
Прочитали: 1732 человек
Рейтинг:

Оставить комментарий пользователям Вконтакте и Facebook


16-02-2011, 20:33

Информация
לקוחות בקבוצהГости, לא ניתן להשאיר תגובות בחדשות.

קטגוריות

חדשות קהילה קווקזית

לוח שנה

«    אוקטובר 2013    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31