אקסקל » חדשות » קהילה קווקזית » ההיסטוריה והתרבות של יהודי קווקז » שפתם של היהודים ההרריים – זוּהוּן ג'וּהוּרי


שפתם של היהודים ההרריים – זוּהוּן ג'וּהוּרי


שפתם של היהודים ההרריים – זוּהוּן ג'וּהוּרישפתם של היהודים ההרריים הקווקזים היא אתנולקט (ניב אתני) של השפה התאתית, השייכת לתת הקבוצה הדרום מערבית של השפות האיראניות (פרסיות). אפשר להצביע על ארבעה להגים מקומיים של אתנולקט זה: להגי דרבנט, קובה, מַחַצְ'קַלָה, נַלְצִ'יק (היסטורית הלהג החַ'יטע'י ) ווַרְטַשֶן - עתה אוגוּז (היסטורית הלהג השירוואני ). בספרות המדעית מקובל לכנות אתנולקט זה בשם "השפה התאתית-יהודית" ובפי היהודים ההרריים הוא מכונה "זוּהוּן ג'וּהוּרי" (השפה היהודית). בלהגים של השפה התאתית השונים מתאתית-יהודית דוברים מקצת מוסלמים באזרבאיג'אן וקבוצה קטנה של נוצרים שהיגרה באחרונה מאזרבאיג'אן לארמניה. השפה התאתית-יהודית הספרותית מבוססת על הלהג הדרבנטי ( הדֶרבֵנְדִי ).

שפתם של היהודים ההרריים ייחודית כי נכנסו בה מילים עבריות עתיקות רבות. ידוע שבשעת בואם של היהודים לחבל ארץ זה, השפה העברית והארמית היו לשון דיבורם והם טיפחו את הלשון העברית כלשון הקודש.

השפה התאתית-יהודית עוסקת בכל שטחי החיים ובעיקר בשטח הדתי-פולחני. הניב שבשימושים של ההרריים נקרא "היהודי" משום שהשפעתו חזקה. השוני שבשפה התאתית-יהודית שמר על ייחודם ומובדלותם של יהודי קווקז והדבר גרם לאי טמיעה בין הגויים. היו אמנם מקרי התאסלמות בכוח הנשק, התאסלמות שנכפתה לעיתים על בני העדה פיזית, אבל השפה בה השתמשו, שפה שהכילה רוחניות ושורשים משפת הקודש, שמרה ושימרה אותם. דבר זה גרם להם לחזור למקור מחצבתם.

השפה התאתית-יהודית הושפעה בראשיתה מפרסית (ברובה), תורכית ושפות מוסלמיות. מדי פעם צמחו ונרכשו מלים חדשות שביטאו את צרכיהם של ההרריים בכל שטחי החיים. השפה היתה פתוחה להשפעות סביבתיות ויחד עם זאת תרמה גם היא לא מעט לסביבתה.

השפה העידה על שייכותם לעם היהודי ושימשה לצורכי חול וקודש. הם השתמשו גם בשפה העברית שיועדה לחכמים ולמנהיגים הדתיים. שתי השפות, העברית ו ג'וּהוּרי , הילכו יחדיו והתמזגו. מאות מילים עבריות וארמיות השתרשו ב ג'וּהוּרי והדבר מעיד על קשרים הדוקים ושייכות לעם היהודי. המילים העבריות העתיקות הגבירו את הניתוק מהסביבה הנוכחית. כל מילה בישרה להם כמיהה לגאולה.

מצד היהודים ההרריים מצויה בדאגסתאן עדה של כשניים עשר אלף איש מוסלמים, ולפי המסורת הרווחת אצלם, מוצאם משבט הקרוי: "בני־ישראל". הם שומרים על שרידי מצוות; הדלקת נרות חנוכה, נשים מדליקות נרות בליל שבת, הם מלים את בניהם ביום השביעי, ועוד דברים המזכירים את מוצאם היהודי. תופעה דומה חוזרת גם במקומות אחרים המאכלסים תושבים מוסלמים. יש חוקרים רבים וחשובים הסבורים כי הטאטים (מוסלמים ונוצרים-ארמנים) כולם מוצאם מהיהודים. גם המוסלמים והנוצרים דוברי הטאט, כולם מוצאם מהיהודים ההרריים שנאלצו בתקופות שונות להמיר דתם.
Прочитали: 1186 человек
Рейтинг:

Оставить комментарий пользователям Вконтакте и Facebook


20-02-2011, 11:25

Информация
לקוחות בקבוצהГости, לא ניתן להשאיר תגובות בחדשות.

קטגוריות

חדשות קהילה קווקזית

לוח שנה

«    נובמבר 2013    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30