אקסקל » חדשות » קהילה קווקזית » ההיסטוריה והתרבות של יהודי קווקז » חיי המשפחה אצל היהודים ההרריים


חיי המשפחה אצל היהודים ההרריים


משפחות של יהודים הרריים הן משפחות מרובות ילדים; אין הם מסתפקים בילד אחד או שנים, הם חולקים כבוד למרבה בילדים. אישה עקרה מקנה לבעלה זכות לגרשה ולישא אישה אחרת במקומה.

אישה שיולדת רק בנות נקראת גם היא אישה עקרה, הבן חשוב להם כדי שיאמר קדיש בבוא העת. בן זכר חשוב כיוון שהוא עוזר לאבי המשפחה בעבודת השדה.

הנישואים נערכים כידוע בגיל צעיר וזה מביא בעקבותיו חיכוכים ומריבות בגלל אי התאמה בין בני הזוג. המריבות מביאות בעקבותיהן לגט.

יהודי דרבנט נישאים ליותר מאישה אחת, לא על רקע אי הבאת ילדים זכרים, אלא כתוצאה מחיקוי השכנים המוסלמיים. הם לא מגרשים את האישה הראשונה ואינם נשמעים לאיסורים מצד רבניהם להימנע מלשאת אישה שנייה על הראשונה. גם הממשלה לא יכולה למנוע זאת כי כך מקובל בקרב העמים השכנים.
בימי נידתה של האישה לא יקרב אליה בעלה, אפילו לא ייקח מידה דבר. היא אוכלת מצלחת מיוחדת ושומרת בקפדנות על טהרה בהאמינה שהרוחות נוקמות על הזיהום. הנשים טובלות בנחל או בנהר.

האישה-האם זוכה לכבוד.
הריבוי הטבעי הגבוה מביא לתמותת תינוקות גבוהה. התמותה גדולה גם כתוצאה מחוסר מודעות להיגיינה של הילדים והטפול בהם.

הנשים אינן מהלכות גלויות ראש; שערותיהן קשורות מאחור ועטופות בצעיף. בעל המוריד מקלעתה של אשתו שלא ברצונה ייחשב למחלל כבוד האישה, דבר שבל ייעשה.

האישה אינה עובדת מחוץ לביתה בעבודות כגון: עזרה בחנות, או במסחר ובעניינים הקשורים בפרנסת הבעל הבלעדית. הנשים עובדות כשפחות בכל עבודות הבית וגם בשדה. בעבודות החקלאות, הן עוזרות לבעלים. בשום מקרה לא יעזור הבעל לאישה בעבודות הבית, כי עבודה זו נחשבת נחותה לגבר.

הנשים, כבימי קדם, כדיהן על שכמן, שואבות מים מהנחל או כל מקור מים אחר, כמנהג אבותינו מימי קדם. האישה כה נחותה שאפילו אם יכנה בעלה ללא סיבה, תקבל זאת באהבה. הרי הפתגם אומר: "האלוקים מושל בשמים, והבעל בארץ".

האישה כנועה ומתייסרת כי לא ידועים לה חיים אחרים, מאחר שנישאה בגיל צעיר. היא משמשת כנכס לבעלה, חולצת נעליו, רוחצת רגליו, מגישה לו את האוכל וכל צרכיו. היא משרתת אותו ומטרתה להסב לו אושר. רצון הבעל קודש וכל הכבוד נחלק לבעלים. אין עניינה בפרנסה, כל עוד הבעל בחיים. לנשים לא קוראים בשמן הפרטי אלא בכינוי בלבד כגון; "בת-פלוני", או ב זוּהוּן ג'וּהוּרי – "דוּחְטֵר-פֵלֵאן" וכו'.

בסיפורים הנפוצים שם, האישה תמיד נמצאת בביתה, ממתינה לבעלה מושיעה. אם חלילה נפטר הבעל מעולמו, היא חסרת אונים. עם הסתלקותו, באים עליה ימים קשים וחשוכים. אישה אלמנה מסכנה תמיד ומוטל עליה עול כבד בטפול ושמירה על ילדיה.

כמעט כל המנהגים השוררים בקרב המשפחה הם חיקויים למנהגי המוסלמים. יש לציין שלא בכל המקומות נוהגים כזאת ומרבים מן הכפרים והעיירות חיים חיי שלווה, נוהגים כמנהגי ישראל וחיים באחווה וברעות. אומנם יש מקרים יוצאי דופן והם מובלטים תמיד.

הנשים עוסקות בכל מלאכת תפירה של מלבושים לבני המשפחה. הן עובדות על הנול הנקרא "באלוש-חייטאן" וגם אורגות שטיחים, הידועים בטיבם האומנותי. מעשי ידיהן נשלחים למכירה לשווקים.

האישה מקומה בבית ונוסף לעבודותיה הרבות תפקידה לטפל בילדים. עת יעבור אורח, הנשים תעמודנה על רגליהן. הן נמצאות תמיד בבתיהן ואינן יודעות קרוא וכתוב. עם בוא האורח, לא תשבנה בחברתו, כי הן אוכלות בחדר סמוך. ידועים מקרים שגם נשים יושבות וסועדות עם הקרואים, אבל במספר מקומות מועט.

בכדי להפיג יגונן וצערן, הן מספרות צרותיהן עת ילכו לשאוב מים מן הבאר. שם נפגשות כל הנשים השותפות במצוקתן ומשוחחות אחת עם חברתה על תלאותיהן (הדבר מזכיר את סיפור רבקה ואליעזר שפגש ליד הבאר את הנשים משוחחות, כנראה על נושאים דומים).

כאמור, טפול הילדים מסור בידי האישה. הילד נגמל בגיל שנה או שנתיים, עד שהאישה נכנסת להריון נוסף. טווח זמן זה מזכה אותה במעט מנוחה. היא מטפלת בילד עד הגיעו לגיל שבו ייכנס ללמוד בחדר ( "תלמוד-כוּנֶה", ב זוּהוּן ג'וּהוּרי ) . שם עוסק הרב בחינוכו, חינוך דתי שאין האם יכולה להעניק לו.

בשנותיו הראשונות של הילד היא מטפלת בו במסירות בעזרת בנותיה הגדולות. בכל התפרצות בכי שלו היא חולצת שד להניקו. היא מנדנדת את הילד בעריסתו (עריסה - גוּפֶרֶה , ב זוּהוּן ג'וּהוּרי) באמצעות חבל הכרוך לרגליה, ובידיה היא עוסקת בעבודותיה עד שמרדימתו. כאשר הילד בן שנה ויותר, היא מורחת את הפיטמה בסממן מריר שיגרום לילד להיגמל מיניקה כי הטעם דוחה אותו. יש נשים הממשיכות להניק במכוון בכדי לא להיכנס להריון נוסף.

אם חלה הילד, מקיזים לו דם, עושים לו כוסות רוח ומשתמשים בעלוקות. כל זאת, על סמך הידע שהצטבר אצל הזקנות. ואם כל זה לא מועיל, מביאים את המרפאים שידם בתרופות וברפואה.
Прочитали: 549 человек
Рейтинг:

Оставить комментарий пользователям Вконтакте и Facebook


30-12-2011, 12:02

Информация
לקוחות בקבוצהГости, לא ניתן להשאיר תגובות בחדשות.

קטגוריות

חדשות קהילה קווקזית

לוח שנה

«    אוקטובר 2013    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31