אקסקל » חדשות » יהודי מרוקו » הרמב"ם והאסלאם


הרמב"ם והאסלאם


ר' משה בן מימון [להלן רמב"ם], איש ההלכה, מנהיג הציבור והפילוסוף הגדול, היה לאורך כל חייו (1204-1138) בן עולם האסלאם. החל בשחר ימיו בקורדובה, בירתה של ספרד המוסלמית, ועד להשתקעותו בפוסטאט-קהיר, בירתה של הסולטאנות האיובית, ספג רמב"ם רבות מן התרבות המוסלמית והשתלב בענפי מדע שהיו חלק בלתי נפרד מתרבות זו.

רישומיו של עולם תרבותי זה ניכרים במכלול יצירתו המגוונת. חיבורו הפילוסופי הנודע, 'מורה נבוכים' מתמודד באופן ברור עם התיאולוגיה וההגות המוסלמיים. אך גם מפעליו הספרותיים האחרים של הרמב"ם כגון הקודיפיקציה של ההלכה (ספר משנה תורה), תשובותיו- פסיקותיו בשאלות של הלכה וכמוהם איגרות ההדרכה והעידוד, ששיגר אל אחיו היהודים בתקופות שונות של חייו – כל אלה נושאים עליהם אף הם את חותמו המובהק של עולם האסלאם, הגם שנטועים הם בשדה התרבות היהודית ומשם יונקים שורשיהם.

אין עוד הוגה ואיש הלכה כרמב"ם, שהתמודד עם האסלאם כמהות דתית והגותית, והגדיר את עמדותיו הנחרצות והאמיצות ביחס אליו בצורה גלויה ולעתים אף בֹוטָה. ראוי לציין כי בימי בחרותו הוא חווה על בשרו את ההשמד שכפו אלמֻווַחִדוּן על בני עמו-אמונתו במערב ואף נמלט מפניו. לאחר שנים שב וחווה אותו, אם כי מרחוק כשנגזרה גזֵרת השמד על יהודי תימן בעשור השמיני של המאה השתים עשרה. חוָיות טראומטיות אלה תרמו את שלהן לעיצוב עמדותיו של רמב"ם כלפי האסלאם, ואולם הוא ראה את דת-המדינה המוסלמית על אמונותיה בפרספקטיבה רחבה הרבה יותר הן מן הבחינה התיאולוגית והן מן הבחינה ההיסטורית.

כאמור לעיל, הרמב"ם נקט כלפי האסלאם בעמדות רבות ולא בעמדה אחת ויחידה, והדבר ניכר בסוגות הספרותיות השונות שבהן ביטא את השקפותיו. עמדתו לא מבטלת את תוקפו של האסלאם כאמונה דתית שיש בה אמת, עמדה המבוטאת בצורה מפורשת באיגרת תימן. העמדה שהציג בתשובתו לעובדיה הגר ולפיה, האסלאם הינו אמונת יחוד שאין בה דופי. זאת ועוד, אין שתי עמדות קוטביות אלה דומות לקביעתו בספר משנה תורה, כי "הדברים האלה של ישוע הנוצרי ושל זה הישמעאלי [=מוחמד] שעמד אחריו, אינם [באים] אלא ליַשר דרך למלך המשיח."

ד"ר שמעון שטובר, אוניברסיטת בר-אילן
Прочитали: 463 человек
Рейтинг:

Оставить комментарий пользователям Вконтакте и Facebook


30-12-2011, 12:08

Информация
לקוחות בקבוצהГости, לא ניתן להשאיר תגובות בחדשות.
חדשות קהילה קווקזית

לוח שנה

«    ספטמבר 2013    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30