אקסקל » חדשות » יהודי מרוקו » השתלשלות בדיני ירושה בתקנות פאס


השתלשלות בדיני ירושה בתקנות פאס


ההלכה בדיני ירושה עוררה קשיים רגשיים ביישומה במשך הדורות, במיוחד בזכויותיה של האשה, מאחר שקבעה שהבעל יורש את אשתו והאשה אינה ירושת את בעלה. דבר שנתפס בעיני ההמון כאפליה בוטה של האשה, במיוחד כאשר האשה מתה סמוך לנישואיה שאז נמצאו הוריה לוקים בכפליים אבדו את בתם והפסידו את רכושם – הנדוניה שהעניקו לבתם.

בארצות הפזורה הן האשכנזית והן הספרדית תיקנו תקנות להתגבר על תחושת העוול שנגרם להורי הנשים שמתו סמוך לנישואיהן.

ידועות תקנות רבנו תם בצרפת ובעקבותיהם תקנות שו"ם, הקובעות שעל הבעל להחזיר חלק מהנדוניה להורי האשה שמתה סמוך לנישואיה ללא ילדים.

ובספרד תקנות טוליטולה [טולידו] ואחרות הקובעות שעל הבעל להחזיר חלק מהנדוניה לבניהם המשותפים, ואם אין בנים אז להורי אשתו, בכל מקרה של פטירת האשה..

המגורשים במרוקו תיקנו תקנות בדיני ירושה המפליגות בהטבתן לנשים ולבנות. לפיהן יש לראות בבעל ואשה מרגע נישואיהם כשותפים לענייני ירושה, ובפטירתו של אחד מהם, הנותר בחיים לוקח מחצית מכל הרכוש המשותף והמחצית השנייה לבנים המשותפים. ואם אין בנים, למשפחת הנפטר.

תקנה זו פשטה במרבית הקהילות במרוקו, כמעט ללא עוררין עד לראשית המאה הי"ט. במאה הי"ט קם עליה ערעור על ידי רפאל בירדוגו רבה של העיר מכנאס, והוא תיקן תקנה אחרת במקומה שנקראת 'תקנת הבחירה'. בעקבותיו נגררו קהילות נוספות, כאשר יש שינויים והדגשים בין תקנה לתקנה.

במאה העשרים שעה שמועצת הרבנים במרוקו, החליטה לאחד את הפסיקה של כל הקהילות במרוקו, עלה גם נושא העיזבון לדיון, ולאחר דיונים ומשאל עם הוכנסו שינויים בהלכה למעשה.

הרב ד"ר משה עמאר, אוניברסיטת בר-אילן
Прочитали: 587 человек
Рейтинг:

Оставить комментарий пользователям Вконтакте и Facebook


6-01-2012, 12:08

Информация
לקוחות בקבוצהГости, לא ניתן להשאיר תגובות בחדשות.
חדשות קהילה קווקזית

לוח שנה

«    ספטמבר 2013    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30