אקסקל » חדשות » יהודי מרוקו » מפעלי הרווחה של היעב"ץ לאור אגרותיו


מפעלי הרווחה של היעב"ץ לאור אגרותיו


ר' יעקב אבן צור (להלן: יעב"ץ) (פאס, תל"ג 1673-תק"ג 1752) מגדולי חכמי ישראל במרוקו היה, ושימש בדיינות כארבעים שנה בעירו פאס, וכעשור שנים במכנאס ובתיטואן. חייו האישיים היו רצופי תלאות. הוא שכל, לא עלינו, שישה-עשר מילדיו ורק בן אחד נותר בחיים.

יעב"ץ התבלט בכישרונו הספרותי ובגדולתו בתורה. מפסקיו ומתשובותיו לשאלות הרבות, שנשאל מכל רחבי מרוקו ומחוצה לה, נצטרפו שני כרכי השו"ת החשובים 'משפט וצדקה ביעקב' שראו אור מאה וחמישים שנה לאחר פטירתו, ועובדה זו מצביעה על גורלם של כתבים רבים של חכמי מרוקו שאבדו מאתנו במשך הדורות. ואכן על פי עדויות שונות וסימנים מובהקים, חלק הארי של יצירתו התורנית והספרותית לא הגיע לידינו.

פיוטים ושירים רבים כתב יעב"ץ, והם קובצו בספר 'עת לכל חפץ' שיצא לאור בנא אמון, היא אלכסנדריה שבמצרים, בשנת תרנ"ג. בקובץ ארבע מאות פיוטים לערך העוסקים במגוון של נושאים ובמעגלי השירה האופייניים לשירה העברית בצפון אפריקה, לאמור מעגל השנה, מעגל החיים ומעגל החברה. החלק האחרון בקובץ קרוי 'עת ספוד', והוא כולל קינות והספדים על מותם של ידידים, מכרים ודמויות מרכזיות בקהילה, והוא פרק חשוב גם בתולדות יהודי מרוקו. מבחר מפיוטיו יצא לאור במהדורה אקדמית בידי פרופ' ב' בר תקוה.

נוסף על ספר השו"ת הגדול והחשוב 'משפט וצדקה ביעקב' ועל ספר פיוטיו 'עת לכל חפץ', ונוסף על ספרים שונים שעודם בכתב-יד, הותיר לנו רבי יעקב אבן צור מסמך מופלא הן מבחינה היסטורית-חברתית והן מבחינה ספרותית. כוונתנו לקובץ 'לשון לימודים' המכיל את כלל איגרותיו של רבי יעקב, מהן איגרות שנתן בידם של שלוחי ארץ-ישראל שהגיעו למרוקו, ובאחדות מאלה עסק פרופ' מ' בניהו ומהן איגרות בענייני ציבור ובענייני פרט ובאחדות מהן עסק פרופ' י' ניני.
האיגרות משקפות את פעילותו הציבורית הענפה, וזו מעלה דמות מרתקת: הוא נוטל עליו את תפקיד המנהיג במלוא כובד האחריות, ואינו מתחמק משום עניין גדול או קטן. ענוות חן עולה ממכתביו לידידיו, לרעיו ולחכמים בני זמנו, ועם זה תקיפות בלתי מתפשרת בכל עניין החורג מן האמת, שיש בו פגיעה כלשהי בכבודה של התורה.
שלושה נושאים מרכזיים בענייני חברה ומשפחה בולטים באיגרותיו: א. הפעילות הרבה למען שד"רי ארץ ישראל, מתוך דאגה ליישוב היהודי בארץ בארבע ערי הקודש לקהילותיהן השונות. ב. פעילותו הרבה בענייני משפחה, ובפרט בעמידה על זכויות הנשים, בעיקר אלה אשר הבעל 'הרחיק נדוד', אך גם דאגה כנה לנערה שנתפתתה, והבאת המפתה לכך ש'ישתה בעציצו', לאמור יישא את המפותה. ג. דאגה לעני ולחלש, ליתום ולאלמנה, עד כדי כך שהוא מקבל עליו להיות נאמן ודואג להשקיע את הכסף כראוי, ולעת הצורך הוא פועל במלוא כוחו, כדי שהמפקידים לא יקופחו.

הנה כי כן מצטיירת לפנינו דמות של גדול בתורה, דיין ומורה דרך, אשר כגודל למדנותו ותורתו, כן גודל האחריות הציבורית שנטל על עצמו.

פרופ' אפרים חזן, אוניברסיטת בר-אילן
Прочитали: 687 человек
Рейтинг:

Оставить комментарий пользователям Вконтакте и Facebook


16-01-2012, 10:12

Информация
לקוחות בקבוצהГости, לא ניתן להשאיר תגובות בחדשות.
חדשות קהילה קווקזית

לוח שנה

«    ספטמבר 2013    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30