אקסקל » חדשות » תרבות חדשות » החרם האנטי דמוקרטי. הקריטריונים לתמיכה במוסדות תרבות ישתנו


החרם האנטי דמוקרטי. הקריטריונים לתמיכה במוסדות תרבות ישתנו


החרם האנטי דמוקרטי. הקריטריונים לתמיכה במוסדות תרבות ישתנו
שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, תוקפת בחריפות את חרם האמנים על אריאל: "האמנים המחרימים כורתים את הענף עליו הם יושבים. נבצע שינוי בקריטריונים לתמיכה בתיאטראות, כך שלא יוכלו להחרים קהלים או מקומות וכדי להבטיח שוויוניות כלפי כל אזרחי ישראל".

במהלך דיון דחוף שנערך היום (2 בספטמבר) בוועדת החינוך של הכנסת בנושא החרם עליו הכריזו מספר אמנים על הופעות תרבות בעיר אריאל, הציגה שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, את עמדתה הנחרצת כנגד החרם ואמרה: "אני מאמינה בחופש הביטוי על כל סוגיו ובוודאי על זה האמנותי. על כן, מאז כניסתי לתפקיד, דאגתי לשמור על החופש התרבותי ונאבקתי למען הגדלת תקציבי התרבות. מעולם לא התערבתי בתכנים, מקוממים ככול שיהיו". השרה לבנת הוסיפה כי "מיעוט האמנים החתומים על המכתב מכניס שיקולים פוליטיים, קורא לחרם, ובכך כורת את הענף עליו יושבים האומנים. החרם הוא כלפי התושבים והוא אנטי-דמוקרטי, נפעל לשמור על עקרון השוויון בין אזרחי המדינה".

בהתאם להתבטאויותיה בימים האחרונים כנגד תופעת החרם, הדגישה השרה לבנת כי משרד התרבות בראשותה יפעל כדי להוקיע תופעות מסוג זה. בתוך כך, בהתייעצות עם הגורמים המקצועיים במשרד, הציעה השרה צעד אופרטיבי לפתרון, באמצעות עדכון הקריטריונים לתמיכה התקציבית במוסדות תרבות. במסגרת התיקון לקריטריונים, ייקבע - בכפוף לאישור - כי מוסדות התיאטרון יצטרכו לנהוג באופן שוויוני ולהופיע בפני כל הקהלים ללא הבדל ובכל מקום.

"אני מכבדת את מנהלי התיאטראות שהודיעו מהרגע הראשון כי ימשיכו לקיים את לוח המופעים כמתוכנן. אולם, בנסיבות שנוצרו, וכדי למנוע מצב בו שחקני תיאטרונים הנתמכים על ידי המדינה מחליטים להחרים ציבור כלשהו ולא משנה מאיזו סיבה, יש לבצע תיקון. על כן בכוונתי להכניס תיקון בנוסח הקריטריונים לתמיכה במוסדות התרבות הקובעים את היקף התקציב המועבר לתיאטרונים על ידי המדינה" אמרה השרה.


במהלך הדיון בוועדת החינוך של הכנסת, בו השתתפו ח"כים רבים וכן אמנים שחתמו על מכתב הסירוב להופיע באריאל, קרא יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, לשרת התרבות והספורט לשנות את הקריטריונים לקבלת פרסים מכספי ציבור. "לא ייתכן שאדם המחרים חלק מהציבור יוכל להתמודד על פרס שמורכב מכספי הציבור כולו", אמר ח"כ אלקין. "יש לגנות את התופעה ולהילחם בה, לפני שתתרחב לתחומים נוספים".

ח"כ כרמל שאמה, שהשתתף גם הוא בדיון הוועדה, אמר כי "בתיאטרון שבו יאפשרו לשחקנים להחרים יישובים, אוטומטית נפסיק את התמיכה התקציבית בו. האמנים המחרימים שוכחים שהם מקבלים משכורות גם מכספי תושבי אריאל. אין מקום להפגנות פוליטיות על במות התיאטראות. אני מתכוון לרכוש מנוי לתיאטרון אריאל וקורא לכל חבריי לעשות כן. לצערי, השחקנים מתנהגים כאילו הרשות הפלסטינית או החמאס מממנים אותם".

ח"כ ציון פיניאן אמר כי "יש להגיב בתקיפות ובקשיחות על מכתב האמנים. חרם תרבותי הוא גרוע מחרם כלכלי. תארו לכם שעובדי חברת חשמל או בזק יסרבו לתקן תקלות ביש"ע בשל דעות פוליטיות?". ח"כ פיניאן הוסיף כי "זהו תהליך שיפורר את חזון המדינה הציונית ולכן עלינו להגיב בחריפות - עד כדי הפסקת מימון תיאטראות".
Прочитали: 882 человек
Рейтинг:

Оставить комментарий пользователям Вконтакте и Facebook


3-09-2010, 09:15

Информация
לקוחות בקבוצהГости, לא ניתן להשאיר תגובות בחדשות.
חדשות קהילה קווקזית

לוח שנה

«    מאי 2014    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31